Shaxmat boʻyicha AQSHning besh karra chempioni Javohir Sindorovdan uchralgan magʻlubiyatdan soʻng faoliyatini yakunlash haqida oʻylamoqda
Shaxmat boʻyicha AQSHning besh karra chempioni Oʻzbekistonning 19 yoshli vakili Javohir Sindorovga magʻlub boʻlgach, klassik shaxmatdagi faoliyatini yakunlash haqida oʻylamoqda.
Amerikalik grossmeyster Hikaru Nakamura Oʻzbekiston vakili Javohir Sindarovdan uchralgan magʻlubiyatdan soʻng oʻzining YouTube-kanalida klassik shaxmatdagi faoliyatini yakunlash variantini koʻrib chiqayotganini maʼlum qildi.
“Men raqibimning hurmatini joyiga qoʻymoqchiman, ammo bu qiyin, bugun oʻzimga oʻzim yutqazdim. Oxirgi partiya hayratlanarli boʻldi. Hozir shunday holatdamanki, shaxmat oʻynashni xohlash-xohlamasligimni ham bilmayman. Umidsizlikka tushish yoki shunga oʻxshash narsalar haqida oʻylamoqchi emasman, lekin agar bu turnirlar yomon oʻtsa, unda men shunchaki klassik shaxmatdagi faoliyatimni yakunlayman”, — deya taʼkidladi Nakamura.
Shu tariqa, Oʻzbekiston vakili 750 ming dollarlik turnirning yarim finaliga yoʻl oldi va amerikalik shaxmatchini magʻlubiyatga uchratdi.
Tay-breykning birinchi partiyasida Sindarov qora donalarda raqibi ustidan gʻalaba qozondi. Ikkinchi partiyada ham shaxmatchimiz oq donalarda oʻynab, gʻalaba qozondi.
Sindorovga imkoniyatni boy bergan Nakamura Nodirbek Abdusattorov, Gukesh Dommaraju va Alirizo Firuzja bilan 5-8-oʻrinlar uchun kurash olib boradi.
37 yoshli Nakamure Xalqaro shaxmat federatsiyasi (FIDE) reytingida 2802 ochko bilan uchinchi oʻrinni egallab turibdi. U AQSH terma jamoasi tarkibida beshta shaxmat olimpiadasi ishtirokchisi boʻlib, u yerda jamoaviy oltin va ikkita bronza medalini qoʻlga kiritgan. Sindarov 2700 ochko bilan reytingning 31-pogʻonasidan joy olgan.

Американский гроссмейстер Хикару Накамура после поражения от представителя Узбекистана Жавохира Синдарова заявил на своем YouTube-канале, что рассматривает вариант с завершением карьеры в классических шахматах.
«Я хочу отдать должное своему сопернику, но это трудно, сегодня я проиграл сам себе. Последняя партия была шокирующая. Сейчас я в такой ситуации, что я даже не знаю, хочу ли я играть в шахматы. Не собираюсь отчаиваться или что-то в этом духе, но если эти турниры пройдут плохо, то я просто завершу карьеру в классических шахматах», — заявил Накамура.
Тем самым, представитель Узбекистана вышел в полуфинал турнира с призовым фондом 750 тысяч долларов, одержав победу над американским шахматистом.
В первой партии тай-брейка Синдаров, играя черными фигурами, победил своего соперника. Во второй партии наш шахматист, играя белыми фигурами, также одержал победу.
Накамура, проигравший Синдарову, поборется за 5-8-е места с Нодирбеком Абдусатторовым, Гукешем Доммараджу и Алирезой Фирузджа.
Накамуре 37 лет, американец занимает третье место в рейтинге Международной шахматной федерации (FIDE), имея в своем активе 2802 очка. Он является участником пяти шахматных олимпиад в составе сборной США, где завоевал командную золотую и две бронзовые медали. Синдаров располагается на 31-м месте рейтинга с 2700 очками.
Ранее мы писали о том, что премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов занял должность председателя Федерации шахмат.