Rossiyalik tadbirkor Alisher Usmonovning sobiq turmush oʻrtogʻi Irina Viner badiiy gimnastika boʻyicha Rossiya terma jamoasi bosh murabbiyi lavozimidagi faoliyatini yakunladi. Bu haqda TASS xabar bermoqda.
Viner 76 yoshda, u 2001-yildan beri milliy terma jamoani boshqargan. Uning shogirdlari orasida koʻpkurash boʻyicha Olimpiya chempionlari Alina Kabayeva, Yevgeniya Kanayeva, Margarita Mamun, Oʻyinlarning kumush medal sovrindorlari Irina Chashina, Dina Averina, Darya Dmitriyeva, Yana Kudryavtseva bor edi. Jamoaviy mashqlarda Viner boshchiligidagi Rossiya terma jamoasi 2004-yildan 2016-yilgacha ketma-ket toʻrtta Olimpiya oʻyinlarida gʻolib chiqdi, 2021-yilda Tokioda boʻlib oʻtgan oʻyinlarda Rossiya terma jamoasi kumush medallarni qoʻlga kiritdi.
U 1948-yil 30-iyulda Samarqand shahrida tugʻilgan. Oʻzbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetini tamomlagan. 2008-yildan 2024-yilgacha Butunrossiya badiiy gimnastika federatsiyasi prezidenti lavozimida ishlagan.

Бывшая супруга российского предпринимателя Алишера Усманова — Ирина Винер завершила свою работу в качестве главного тренера сборной России по художественной гимнастике. Об этом сообщает ТАСС.
Винер 76 лет, она возглавляла национальную сборную с 2001 года. В числе ее учениц были олимпийские чемпионки в многоборье Алина Кабаева, Евгения Канаева, Маргарита Мамун, серебряные призеры Игр Ирина Чащина, Дина Аверина, Дарья Дмитриева, Яна Кудрявцева. В командных упражнениях сборная России под руководством Винер побеждала на четырех Олимпийских играх подряд — с 2004 по 2016 год, на Играх в Токио в 2021 году российская команда завоевала серебряные медали.
Она родилась 30 июля 1948 года в Самарканде. Она окончила Узбекский государственный университет физической культуры и спорта. С 2008 по 2024 год занимала пост президента Всероссийской федерации художественной гимнастики.