Tasulas uchun toʻrtinchi turda hukmron partiyadan 160 nafar deputat, shuningdek, bir qator mustaqil nomzodlar ovoz berdi. Yannitsisga 34 nafar, Kaselga 29 nafar, Kiriakuga 14 nafar parlamentariy ovoz bergan.
Ovoz berish nomzodlarni muhokama qilmasdan oʻtkazildi. Parlament aʼzolari faqat maʼlum bir nomzodga ovoz berishlari yoki betaraf qolishlari mumkin edi.
Eslatib oʻtamiz, amaldagi prezident Katerina Sakellaropulaning besh yillik muddati 13-mart kuni tugaydi.
Ovoz berishdan soʻng parlament raisi Nikitas Kaklamanis Tasulas huzuriga borib, unga ovoz berish natijalarini eʼlon qiladi. Yangi prezidentni qasamyodga keltirish 13-mart kuni boʻlib oʻtadi.

Бывший председатель парламента Греции Константинос Тасулас был избран новым президентом страны, сообщает ТАСС.
За Тасуласа в четвертом туре отдали свои голоса 160 депутатов от правящей партии, а также ряд независимых кандидатов. За Яннициса проголосовали 34 парламентария, за Кацели — 29, за Кириаку — 14.
Голосование проводилось без обсуждения кандидатур. Парламентарии могли только проголосовать за конкретного кандидата или воздержаться.
Стоит отметить, что пятилетний срок пребывания действующего президента Катерины Сакелларопулу на посту истекает 13 марта.
После голосования председатель парламента Никитас Какламанис отправится к Тасуласу, чтобы объявить ему результаты голосования. Приведение к присяге нового президента состоится 13 марта.