Toshkent shahar IIBB xabariga koʻra, bloger topilgan va 188-1-modda (Voyaga yetmagan shaxsni maʼmuriy huquqbuzarlik sodir etishga jalb qilish) bilan sudga berilgan. U BHMning 15 baravari (5,6 million soʻm) miqdorida jarima toʻlashi kerak.
Bundan tashqari, huquq-tartibot idoralari xodimlari oʻsmir uzoq vaqt davomida ota-onasining qarovisiz qolgani va maktabga bormaganini ham aniqladi. U koʻchada popkorn sotayotganida bloger tomonidan koʻrib qolingan.
Bola reabilitatsiya va ijtimoiy moslashuvni davom ettirish uchun maxsus muassasaga oʻtkazilgan. Uning ota-onasi tarbiyalash va taʼlim berish majburiyatlarini bajarmaganliklari uchun javobgarlikka tortilgan (MJTKning 47-moddasi).

«Я кучинский пацан, ворзакон»: в Ташкенте блогер предложил подростку деньги за хайповое видео
В социальных сетях появилось видео, на котором подросток утверждает, что вырос среди «воров в законе». Позже выяснилось, что ролик был снят ради хайпа неким блогером. Теперь ему и родителям мальчика грозит штраф.
По информации ГУВД Ташкента, блогера нашли и отдали под суд по административной статье 188-1 (Вовлечение несовершеннолетнего в совершение административного правонарушения). Он должен выплатить штраф в размере 15 БРВ (5,6 миллиона сумов).
Кроме того, правоохранители также выяснили, что подросток долгое время находился без присмотра родителей и не посещал школу. Он был замечен блогером в то время, как продавал попкорн на улице.
Мальчика перевели в специальное учреждение для дальнейшей реабилитации и социальной адаптации. Его родителей привлекли к ответственности за невыполнение обязанностей по воспитанию и обучению (статья 47 КоАО).