Mashhur Half-Life 2 kompyuter oʻyinining badiiy direktori vafot etdi
Half-Life 2 kompyuter oʻyinining badiiy direktori va bosh dizayneri Viktor Antonov 52 yoshida vafot etdi. Bolgariyalik rassomning aytishicha, bitta tekstura yordamida butun boshli hikoyani aytib berish mumkin. Bundan tashqari, u Wolfenstein: The New Order oʻyinining badiiy direktorlaridan biri boʻlgan va Fallout 4 va 2016-yilda chiqarilgan Doomning yangi qismini ishlab chiquvchilarga maslahat bergan.
Viktor Antonov. Foto zing.cz saytidan
Bolgariyalik rassom va dizayner Viktor Antonov 52 yoshida vafot etdi. Bu haqda uning hamkasblari va doʻstlari maʼlum qildi. Dizaynerning oʻlimi sababi nomaʼlum.
Antonov tarixdagi eng mashhur oʻyinlardan biri boʻlgan Half-Life 2 ning badiiy direktori edi. Shuningdek, u gʻayrioddiy Dishonored jangovar dunyosini yaratdi. U faoliyati davomida yigirmaga yaqin loyiha, jumladan, ikkita animatsion film ustida ishlashga ulgurgan.
Viktor Antonovning oʻlimi haqida birinchi boʻlib yozuvchi va Valve kompaniyasining sobiq ssenariy muallifi Mark Leydlou xabar berdi. Bu haqda u 15-fevral, shanba kuni Instagramda maʼlum qildi.
“Menda tafsilotlar yoʻq. Faqat qaygʻu. Ajoyib va original. Hammasini yaxshiroq bajarganman”, — deb yozadi Leydlou.
Bir kun oʻtgach, maʼlumotni Antonov Dishonored oʻyini ustida ishlagan Arkane Studios asoschisi va sobiq prezidenti Rafael Kolantonio tasdiqladi. Shuningdek, dizaynerning oʻlimi haqidagi xabar u soʻnggi bir necha yil davomida ishlagan Eschatology Entertainment kompaniyasining Facebook akkauntida paydo boʻldi. Studiya vakillarining aniqlik kiritishicha, Antonov bir hafta oldin vafot etgan.
Viktor Antonov 1972-yilda Sofiyada tugʻilgan. Uning hayoti haqida koʻp narsa maʼlum emas. 17 yoshida Bolgariyadan Fransiyaga koʻchib oʻtgan. Eurogamer nashrining aniqlik kiritishicha, Antonov otasi bilan birga kommunistik mamlakatni tark etgan, oʻshanda mamlakatdan chiqish boʻyicha cheklovlar yumshay boshlagan. Shundan soʻng, u bir muncha vaqt Shveytsariya va AQSHda yashagan va u yerda Pasadendagi ArtCenter xususiy kollejida transport dizayni boʻyicha diplom olgan.
Viktor Antonov oʻyin sanoatidagi faoliyatini 1996-yilda Xatrix Entertainment studiyasining konseptual dizayneri sifatida boshlagan. Uning vazifasiga atrof-muhit va yoritish dizayni ustida ishlash kiradi. Uch yil ichida u beshta loyihani ishlab chiqishda ishtirok etishga muvaffaq boʻldi, jumladan Redneck Rampage va Kingpin: Life of Crime.
1999-yilda Antonov Valve kompaniyasiga oʻtdi. Bu vaqtga kelib u oʻzining birinchi Half-Life oʻyinini chiqarishga ulgurgan va uning davomini ishlab chiqishga kirishgan edi. 2012-yilda Eurogamer nashriga bergan intervyusida dizayner Valveni aynan mashhur otishmaning davomi ustida ishlashni xohlagani uchun tanlaganini aytdi.
Half-Life 2 2004-yilda chiqdi, matbuot tomonidan juda yuqori baholandi va oʻyinchilarning hayajonli sharhlariga sazovor boʻldi va koʻplab nashrlar tomonidan yilning eng yaxshi oʻyini deb topildi. Davomiy filmning afzalliklari orasida zamonaviy grafika, obyektlarning realistik fizikasi va raqiblarning ilgʻor sunʼiy intellekti ajralib turardi. Ammo hali ham koʻplab oʻyinchilar, ayniqsa postsovet hududidan kelganlar, oʻyin voqealarining katta qismi sodir boʻlgan City 17 atmosfera shahrini eslab qolishdi.
Antonov oʻzi yaratgan dunyolarni har doim juda sinchkovlik bilan ishlab chiqqan. 2007-yilda Lion shahrida boʻlib oʻtgan oʻyin ishlab chiquvchilar konferensiyasida u bitta tekstura yordamida butun bir voqeani aytib berish mumkinligini aytdi. Misol tariqasida u binoning rasmini koʻrsatdi va iqlimi ogʻir boʻlgan hududlarda odamlar qoʻsh romli derazalar oʻrnatishini aytdi. Bunday modellarni yaratish koʻp vaqt talab qilmadi, ammo dunyoni yanada kengroq va ishonchli qilish imkonini berdi.
Biroq, video oʻyinlarni ishlab chiquvchilar har doim ham kerakli natijaga erisha olmaydilar. Xuddi shu konferensiyada Viktor Antonov Half-Life 2 sinovchilari vizual dizaynga eʼtibor bermasdan yuqori tezlikda bosqichdan oʻtganini aytdi. Shunday paytlarda mehnatim bekor ketdi, deb oʻylardi.
“Odamlarning reaksiyasini oldindan aytib boʻlmaydi, lekin baʼzida ularning fikrlarini maʼlum bir yoʻnalishga yoʻnaltirish mumkin”, — deya xulosa qildi Antonov.

Виктор Антонов, болгарский художник и дизайнер, ушёл из жизни в возрасте 52 лет. Об этом сообщили его коллеги и друзья. Причина смерти дизайнера неизвестна.
Антонов был арт-директором Half-Life 2, одной из самых известных игр в истории. Он также создал необычный мир экшена Dishonored. За свою карьеру он успел поработать над почти двумя десятками проектов, включая два анимационных фильма.
О смерти Виктора Антонова первым сообщил писатель и бывший сценарист компании Valve Марк Лэйдлоу. Он рассказал об этом в Instagram в субботу, 15 февраля.
«У меня нет подробностей. Только грусть. Блестящий и оригинальный. Всё делал лучше», — написал Лэйдлоу.
Через сутки информацию подтвердил основатель и бывший президент Arkane Studios Рафаэль Колантонио, с которым Антонов работал над игрой Dishonored. Также сообщение о смерти дизайнера появилось в фейсбук-аккаунте компании Eschatology Entertainment, в которой он работал последние несколько лет. Представители студии уточнили, что Антонов скончался неделю назад.
Виктор Антонов родился в Софии в 1972 году. О его жизни известно немного. В 17 лет он переехал из Болгарии во Францию. Издание Eurogamer уточняло, что Антонов покинул коммунистическую страну вместе с отцом, когда ограничения на выезд начали ослабевать. После этого он также некоторое время жил в Швейцарии и в США, где получил степень в области транспортного дизайна в частном колледже ArtCenter в Пасадене.
Свою карьеру в игровой индустрии Виктор Антонов начал в 1996 году в качестве концептуального дизайнера студии Xatrix Entertainment. В его обязанности входила работа над дизайном окружения и освещения. За три года он успел принять участие в разработке пяти проектов, включая шутеры Redneck Rampage и Kingpin: Life of Crime.
В 1999 году Антонов перешёл в компанию Valve. К тому моменту она уже успела выпустить свою первую игру, Half-Life, и приступала к разработке сиквела. В интервью Eurogamer в 2012 году дизайнер рассказывал, что выбрал Valve именно потому, что хотел поработать над продолжением знаменитого шутера.
Half-Life 2 вышла в 2004 году, получила очень высокие оценки прессы и восторженные отзывы игроков, а также была признана многими изданиями лучшей игрой года. Среди достоинств сиквела выделяли современную графику, реалистичную физику объектов и продвинутый ИИ противников. Но ещё многим игрокам, особенно из стран постсоветского пространства, запомнился атмосферный город Сити 17, где разворачивалась значительная часть событий игры.
Антонов всегда очень тщательно прорабатывал создаваемые им миры. В 2007 году на конференции игровых разработчиков в Лионе он говорил, что с помощью одной текстуры можно рассказать целую историю. В качестве примера он продемонстрировал изображение здания и рассказал, что в регионах с суровым климатом люди устанавливают окна с двойными рамами. Создание таких моделей не заняло много времени, но позволило сделать мир более объёмным и достоверным.
Однако не всегда разработчикам видеоигр удаётся добиться желаемого результата. На той же конференции Виктор Антонов рассказывал, что тестировщики Half-Life 2 проходили уровень на высокой скорости, не обращая внимания на визуальное оформление. В такие моменты он думал, что его труд был напрасным.
«Невозможно предугадать реакцию людей, но иногда можно направить их мысли в определённое русло», — подытожил Антонов.