AQSH prezidenti Donald Tramp Ukraina yetakchisi Vladimir Zelenskiyga nisbatan ritorika darajasini oshirdi va uni ikkinchi marta past reyting, saylovlar yoʻqligi va Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushini toʻxtata olmaslikda aybladi.
Bir kun avval Tramp Florida shtatidagi Mar-a-Lago qarorgohida jurnalistlarga bu haqda gapirgandi, endi esa, AQSHda chorshanba kuni tong otgach, oʻzining Truth Social saytida uzun post yozdi.
“Kamtarona muvaffaqiyatlarga erishgan komik” Zelenskiy AQSHni gʻalaba qozonib boʻlmaydigan va boshlanishi kerak boʻlmagan urushga kirish uchun 350 milliard dollar sarflashga koʻndirdi, postning boshidayoq Amerika prezidenti shaxsga oʻtdi.
Trampning taʼkidlashicha, Qoʻshma Shtatlar Yevropadan koʻra 200 mlrd dollar koʻproq sarflagan va Yevropaning puli “kafolatlangan,” AQSH esa buning evaziga hech narsa olmaydi. Va Zelenskiy goʻyoki “biz unga yuborgan pulning yarmi yoʻqolganini” tan olmoqda, deydi Tramp.
AQSH prezidenti Ukraina yetakchisini “saylovlarni oʻtkazishdan bosh tortgani” uchun aybladi. U yana Zelenskiy Ukraina soʻrovlarida juda past reytingga ega ekani va “uning yagona yaxshi tomoni” Jo Baydenni manipulyatsiya qilishda (“Baydenni skripkada chalgandek chalgan”) ekanini taʼkidladi.
“Saylovsiz diktator, Zelenskiy tezkor harakat qilishi kerak, aks holda unda mamlakat qolmaydi, — deya xulosa qildi Tramp. — Ayni paytda biz Rossiya bilan urushni toʻxtatish boʻyicha muzokaralarni muvaffaqiyatli olib bormoqdamiz, chunki buni faqat Tramp va Tramp maʼmuriyati qila olishini hamma tan oladi”.
Ukrainada, bir kun avval Tramp aytganidek, harbiy holat joriy etilgan. Ukraina qonunchiligi harbiy holat davrida saylovlar oʻtkazishni taqiqlaydi.

Президент США Дональд Трам повысил градус риторики в отношении украинского лидера Владимира Зеленского, второй раз упрекнув его в низком рейтинге, отсутствии выборов и неспособности остановить войну России против Украины.
Накануне Трамп говорил об этом журналистам, выступая в своей резиденции Мар-а-Лаго во Флориде, а теперь, когда в США наступило утро среды, написал пространный пост на своем сайте Truth Social.
«Достигший скромных успехов комик» Зеленский убедил США потратить 350 млрд долларов, чтобы вступить в войну, которую невозможно выиграть и которая не должна была начаться, в самом начале поста перешел на личности американский президент.
По утверждению Трампа, Соединенные Штаты потратили на 200 млрд долларов больше, чем Европа, и деньги Европы «гарантированы», в то время как США ничего не получат взамен. И Зеленский якобы признает, что «половина денег, которые мы ему отправили, пропала», утверждает Трамп.
Президент США поставил в вину украинскому лидеру то, что тот «отказывается проводить выборы». Он снова выступил с утверждением, что Зеленский имеет очень низкий рейтинг в украинских опросах и «единственное, в чем он был хорош», это в манипулировании Джо Байденом («играл на Байдене как на скрипке»).
«Диктатор без выборов, Зеленский должен действовать быстро, иначе у него не останется страны, — резюмировал Трамп. — Тем временем мы успешно ведем переговоры о прекращении войны с Россией, потому что все признают, что это могут сделать только Трамп и администрация Трампа».
В Украине, о чем упоминал накануне Трамп, действует военное положение. Украинское законодательство запрещает проводить выборы во время военного положения.