Япония ва Туркия Самарқандда кўп тармоқли тиббиёт маркази қуради
Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Япония ва Туркия делегациялари билан бўлиб ўтган учрашувида ушбу мамлакатларнинг қатор тиббиёт соҳасидаги олий ўқув юртлари билан ҳамкорлик йўлга қўйилди. Токио ва Истанбул кўп тармоқли тиббиёт маркази қуриш ниятини билдирди. Лойиҳа 300 миллион долларга тушади.
Соғлиқни сақлаш вазирлигида Япония ва Туркия делегациялари билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири вазифасини бажарувчи Асилбек Худаяров, Япониянинг Sojitz корпорацияси бош ижрочи директори Масаёши Фужимото, Япония халқаро ҳамкорлик банки (JBIC) президенти Тадаши Маеда, шунингдек, Туркиянинг Rönesans International компанияси директори Каан Кемал Экермен иштирок этди.
Мазкур учрашув Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Ф.Тошпўлатов бошчилигидаги делегациянинг жорий йил июнь ойида Японияга ташрифи чоғида эришган келишувларнинг давоми бўлди.
Бу мамлакатлардаги тиббиёт олий ўқув юртлари билан ҳам ҳамкорлик йўлга қўйилган бўлиб, уларда қўшма таълим дастурлари асосида бўлажак мутахассислар тайёрланади.
Бундан ташқари, ушбу мамлакатларнинг нуфузли компаниялари билан инвестиция лойиҳалари, давлат-хусусий шериклик ва грант дастурлари бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Меҳмонлар мамлакатда соғлиқни сақлаш соҳасида хорижий инвесторлар ва хусусий сектор вакиллари учун кенг имкониятлар яратилганини таъкидлади. Охирги 8 йилда мамлакатда хусусий шифохоналар сони 2,7 баробарга кўпаймоқда, ҳар йили бу рақам ўртача 500-600 тага кўпаймоқда.
Йиғилишда Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Япониянинг Sojitz корпорацияси ва Туркиянинг Rönesans International компанияси ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
Самарқанд вилояти аҳолисига тиббий хизмат кўрсатишни яхшилаш мақсадида Самарқанд шаҳрида давлат-хусусий шериклик асосида 800 ўринга мўлжалланган кўп тармоқли тиббиёт марказини ташкил этиш лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилган. Лойиҳа қиймати 300 миллион долларни ташкил этади. Клиниканинг қурилиши 2025 йилда бошланиши режалаштирилган.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с делегациями из Японии и Турции. На встрече присутствовали исполняющий обязанности министра здравоохранения Узбекистана Асилбек Худаяров, главный исполнительный директор японской корпорации Sojitz Масаёши Фуджимото, президент Японского банка международного сотрудничества (JBIC) Тадаши Маеда, а также генеральный директор турецкой компании Rönesans International Каан Кемал Экермен.
Эта встреча стала продолжением договорённостей, достигнутых во время визита делегации, возглавляемой заместителем министра здравоохранения Ф. Ташпулатовым, в Японию в июне текущего года.
Также было установлено сотрудничество с медицинскими вузами этих стран, где будущие специалисты проходят подготовку по совместным образовательным программам.
Кроме того, ведётся работа по инвестиционным проектам, государственно-частному партнёрству и грантовым программам с престижными компаниями этих стран.
Гости отметили, что в нашей стране созданы широкие возможности для иностранных инвесторов и частного сектора в сфере здравоохранения. За последние 8 лет количество частных больниц в стране увеличилось в 2,7 раза и достигло 8 800. Каждый год это число растёт в среднем на 500–600.
На встрече был подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством здравоохранения, японской корпорацией Sojitz и турецкой компанией Rönesans International.
В целях улучшения оказания медицинских услуг жителям Самаркандской области планируется реализовать проект по созданию многопрофильного медицинского центра на 800 коек в городе Самарканде на основе государственно-частного партнёрства. Стоимость проекта составляет 300 миллионов долларов. Строительство клиники планируется начать в 2025 году.