Мирзиёев Фарғонада Қўқон аэропортига ташриф буюрди
Қўқон аэропорти ўз тарихида биринчи марта йирик самолётни қабул қилди. Аэропортда 100 йўловчига мўлжалланган янги терминал қурилди, учиш-қўниш йўлаги янгиланди. Замонавий аэронавигация ускуналари ўрнатилди.
Президент Шавкат Мирзиёев аҳоли ҳаёти, вилоят тараққиёти билан яқиндан танишиш мақсадида 11 июль куни Фарғона вилоятига ташриф буюрди.
Президентнинг сўзларига кўра, мамлакат транспорт инфратузилмаси фаол ривожланмоқда. Авиация соҳасида Самарқанд, Термиз, Мўйноқ ва Зомин аеропортлари янгиланиб, фойдаланишга топширилди. Шунингдек, Тошкент ва Урганч шаҳарларидаги халқаро аеропортларни таъмирлаш, «Тошкент-Шарқий» аэропортини реконструкция қилиш ишлари ҳам олиб борилмоқда.
Жорий йилнинг март ойида Қўқон шаҳридаги аэропорт қайта ишга туширилди. Бугун у ерга Ўзбекистон Президентининг самолёти қўнди.
1977 йилда қурилган аэропорт дастлаб қисқа рейслар учун мўлжалланган эди. Кейинчалик у фақат ҳаво кучлари томонидан ишлатилган. Модернизация туфайли бу ерда фуқаро авиациясининг парвозлари қайта йўлга қўйилмоқда.
Давлат раҳбари аэропортда амалга оширилган бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Аэропортда 100 йўловчига мўлжалланган янги терминал қурилди, учиш-қўниш йўлаги янгиланди. Бундан ташқари, замонавий аэронавигация ускуналари ўрнатилди. Натижада аэропорт А320-200 ва ATR 72-600 самолётларини қабул қила олди.
Президент энди бу аэропорт халққа муносиб хизмат қилиши кераклигини таъкидлади. Парвозлар сонини кўпайтириш, фойдаланиш қулайлиги ва хизматларнинг арзонлигини ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, ички туризм имкониятларидан фойдаланиш ва халқаро парвозларни ташкил этишнинг кенг истиқболлари қайд этилди.

11 июля президент Шавкат Мирзиёев посетил Ферганскую область, чтобы ознакомиться с жизнью населения и развитием региона.
По словам президента, в стране активно развивается транспортная инфраструктура. В сфере авиации были обновлены и введены в эксплуатацию аэропорты в Самарканде, Термезе, Муйнаке и Заамине. Также проводятся работы по ремонту международных аэропортов в Ташкенте и Ургенче, а также реконструкции аэропорта «Ташкент-Восточный».
В марте текущего года вновь открылся аэропорт в Коканде. Сегодня здесь приземлился самолёт президента Узбекистана.
Аэропорт, построенный в 1977 году, изначально предназначался для осуществления коротких рейсов. Впоследствии он использовался только военно-воздушными силами. Благодаря модернизации здесь вновь запускаются рейсы гражданской авиации.
Глава государства ознакомился с проделанной в аэропорту созидательной работой.
В аэропорту был построен новый терминал на 100 пассажиров, а также отремонтирована взлётно-посадочная полоса. Кроме того, было установлено современное аэронавигационное оборудование. В результате аэропорт получил возможность принимать самолёты A320-200 и ATR 72-600.
Президент отметил, что теперь этот аэропорт должен достойно служить народу. Были даны указания по увеличению количества рейсов, повышению удобства пользования и ценовой доступности услуг.
Также были отмечены широкие перспективы для использования возможностей внутреннего туризма и организации международных рейсов.