Мирзиёевга Фарғона туристик ҳалқаси лойиҳаси тақдим этилди
Фарғона ўзининг бой тарихи ва гўзал табиатига қарамай, хорижлик сайёҳларни етарлича қабул қилмаяпти ва бу ҳолатни тўғирлаш мақсадида туристик ҳалқа ташкил этиш таклиф этилди. Лойиҳа концепцияси Ўзбекистон Президентига Қўқон университетида тақдим этилди.
Ўзбекистонда Фарғона сайёҳлик ҳалқасини яратиш режалаштирилмоқда, деб ёзади Ўзбекистон президенти матбуот хизмати. Ушбу лойиҳа минтақадаги сайёҳларни кўпроқ жалб қилиши керак бўлган жойлар сонини икки баробарга оширишни назарда тутади. Бундай ташаббус билан Президент Шавкат Мирзиёев Фарғона вилоятига ташрифи чоғида танишди.
Ғоя муаллифларининг фикрича, Фарғона ўзининг бой тарихи ва гўзал табиатига қарамай, хорижлик сайёҳларни етарлича қабул қилмайди. Ўтган йили минтақага бошқа мамлакатлардан бор-йўғи 430 минг меҳмон ташриф буюрган.
Бу ҳолатни сабабли Фарғона, Олтиариқ, Қува ва Учкўприк вилоятларининг диққатга сазовор жойларини ўз ичига олган туристик ҳалқа яратиш таклиф этилди. Умуман олганда, йўналишда 577 та пункт бўлади, бу хорижлик меҳмонларга минтақада узоқроқ — уч кун эмас, бир ҳафта қолиш имконини беради.
Лойиҳа концепцияси Мирзиёевга Қўқон университетида тақдим этилди. Университет ёнида президент реконструкция қилиб, очиқ осмон остидаги музейга айлантириш таклифи билан чиққан Тепақўрғон археологик ёдгорлиги жойлашган.
Давлат раҳбари 6,5 минг талабага мўлжалланган университет фаолияти билан ҳам танишди. Университет раҳбарияти хорижлик ҳамкасблар билан самарали ҳамкорликни таъкидлади. 80 та хорижий олий таълим муассасалари билан тузилган шартномалар, Ўзбекистон университетининг Туркий тилли давлатлар университетлари кенгашига аъзолиги ҳақида сўз юритилди.
2022 йилда туризм факултети учун минг ўринли янги бино қурилгани алоҳида таъкидланди.
Туризм индустриясини ривожлантириш учун транспорт инфратузилмасини яхшилаш зарур, бу Фарғона вилояти ҳокимлиги томонидан ҳам амалга оширилмоқда. Жорий йилнинг март ойида модернизациядан сўнг Қўқон аеропорти ишга тушди ва июль ойида Президент самолёти қўнди.
1977 йилда қурилган ҳаво бандаргоҳидан фақат ҳарбийлар фойдаланган. Аммо реконструкциядан кейин у фуқаролар учун хизмат қила бошлади. Бу ерда 100 йўловчига мўлжалланган янги терминал қурилиб, учиш-қўниш йўлаги таъмирланиб, замонавий аэронавигация ускуналари ўрнатилди. Аэропорт энди А320-200 ва АТR 72-600 самолётларини қабул қилиш имкониятига эга.
Мирзиёев матбуот хизмати бундай ишлар бутун мамлакат бўйлаб олиб борилаётганини таъкидлади. Самарқанд, Термиз, Мўйноқ, Зомин ҳаво бандаргоҳларини реконструкция қилиш лойиҳалари ниҳоясига етди, Тошкент ва Урганч халқаро аеропортларини қуриш ишлари давом этмоқда.

В Узбекистане планируется создать Ферганское туристическое кольцо, пишет пресс-служба президента Узбекистана. Этот проект предполагает увеличение числа объектов для посещения в регионе в два раза, что должно привлечь больше туристов. С такой инициативой ознакомился президент республики Шавкат Мирзиёев во время своей поездки в Ферганскую область.
Авторы идеи считают, что Фергана, несмотря на свою богатую историю и прекрасную природу, принимает недостаточно иностранных туристов. В прошлом году регион посетили всего 430 тысяч гостей из других стран.
Чтобы исправить эту ситуацию, было предложено создать туристическое кольцо, которое будет включать достопримечательности Ферганского, Алтыарыкского, Кувинского и Учкуприкского районов. Всего на маршруте будет 577 пунктов, что позволит иностранным гостям оставаться в регионе дольше — не три дня, а неделю.
Концепцию проекта Мирзиёеву презентовали в Кокандском университете. Рядом с университетом находится археологический памятник Тепакурган, который президент предложил реконструировать и превратить в музей под открытым небом.
Также глава государства ознакомился с деятельностью вуза, который рассчитан на 6,5 тысячи студентов. Руководство университета отмечало плодотворное сотрудничество с зарубежными коллегами. Были упомянуты договоры с 80 иностранными вузами и членство узбекского университета в Совете университетов тюркоязычных стран.
Отдельно подчеркивалось, что в 2022 году построено новое здание на тысячу мест для факультета туризма.
Для развития туристической отрасли необходимо улучшать транспортную инфраструктуру, чем также занимаются власти Ферганской области. В марте текущего года после модернизации открылся аэропорт Коканда, куда в июле приземлился самолет президента республики.
Воздушная гавань, возведенная в 1977 году, использовалась только военными. Но после реконструкции она стала обслуживать и гражданские суда. Здесь построили новый терминал на 100 пассажиров, отремонтировали взлетно-посадочную полосу и установили современное аэронавигационное оборудование. Теперь аэропорт способен принимать самолеты A320-200 и ATR 72-600.
Пресс-служба Мирзиёева подчеркивает, что такая работа ведется по всей стране. Уже завершены проекты по обновлению воздушных гаваней Самарканда, Термеза, Муйнака, Заамина, в процессе — международные аэропорты Ташкента и Ургенча.