Ўзбекистонда хорижий банкнинг саккизинчи ваколатхонаси аккредитация қилинди
Хитой Экспорт-импорт банки хорижий банкнинг Ўзбекистондаги саккизинчи ваколатхонаси бўлди. Уни республика Марказий банки аккредитация қилган. Банк бевосита ХХР Давлат кенгашига бўйсунади.
Фото: Xinhua
Ўзбекистон Марказий банки матбуот хизматининг хабар беришича, регулятор Хитой Экспорт-импорт банки ваколатхонасини аккредитация қилган.
«Ваколатхона мамлакат молия бозорини ўрганиш ҳамда давлат органлари ва тижорат банклари билан ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида ташкил этилган», — дейилади хабарда.
Хитой Эксимбанки (China Exim Bank) 1994-йилда ташкил этилган давлат сиёсий банки бўлиб, унинг асосий вазифаси ташқи савдо, инвестициялар ва халқаро иқтисодий ҳамкорликни қўллаб-қувватлашдан иборат. Банк бевосита ХХР Давлат кенгашига бўйсунади.
Эксимбанкнинг Хитойда 32 та филиали ва Гонконгда ваколатхонаси мавжуд. Шунингдек, унинг Парижда филиали ва Жанубий ва Шарқий Африка, Шимолий ва Ғарбий Африка, шунингдек, Россияда ваколатхоналари мавжуд.
Бу хорижий банкнинг Ўзбекистондаги саккизинчи ваколатхонаси бўлади. Марказий банк сайтидан олинган маълумотларга кўра, шу пайтгача мамлакатда АҚШ, Россия, Германия, Тожикистон ва Жанубий Корея банкларининг ваколатхоналари фаолият юритган:

Как сообщила пресс-служба Центрального банка Узбекистана, регулятор аккредитовал представительство Экспортно-импортного банка Китая.
«Представительство создано для изучения финансового рынка страны и налаживания сотрудничества с государственными органами и коммерческими банками», — говорится в сообщении.
Эксимбанк Китая (China Exim Bank) был основан в 1994 году и является государственным политическим банком, основная задача которого — поддерживать внешнюю торговлю, инвестиции и международное экономическое сотрудничество. Банк напрямую подчиняется Государственному совету КНР.
Эксимбанк имеет 32 отделения в Китае и представительство в Гонконге. Также у него есть филиал в Париже и представительства в Южной и Восточной Африке, Северной и Западной Африке, а также в России.
Это будет уже восьмое представительство зарубежного банка в Узбекистане. Согласно информации с сайта Центрального банка, до настоящего времени в стране действовали представительства банков из США, России, Германии, Таджикистана и Южной Кореи: