«Адолат» СДП раҳбари Тошкент педиатрия тиббиёт институтига ташриф буюриб, профессорлар билан учрашди
5 октябрь куни «Адолат» социал-демократик партияси раиси Робахон Маҳмудова Тошкент педиатрия тиббиёт институтига ташриф буюрди. Ташриф давомида у профессор-ўқитувчилар ва ёш сайловчилар билан учрашди.
5 октябрь куни «Адолат» социал-демократик партияси раиси Робахон Маҳмудова Тошкент педиатрия тиббиёт институтига ташриф буюрди. Партия раҳбари профессор-ўқитувчилар, ёш сайловчилар билан учрашди.
Учрашувда Робахон Маҳмудова партиянинг сайловолди дастуридаги энг муҳим ғоя ва ташаббуслар мазмун-моҳиятини атрофлича тушунтириб, иштирокчилар берган саволларга ҳаётий мисоллар асосида батафсил жавоб берди.
Партия таъкидлашича, бундай тарғибот учрашувлари вакиллар томонидан Ўзбекистоннинг барча ҳудудларида кенг миқёсда ўтказилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ «Адолат» СДП тиббий хизматлар соҳасида муҳим ташаббус - нодавлат тиббиёт ташкилотларини «тижорат»дан нотижорат ташкилотларига ўтказиш ғоясини илгари сурган эди. Партиянинг ушбу ташаббуси аҳолига арзон тиббий хизмат кўрсатишни таъминлашга қаратилган.
Партиянинг ушбу ташаббуси аҳолига арзон тиббий хизмат кўрсатишни таъминлашга қаратилган.
«Унинг амалга оширилиши натижасида давлат томонидан тартибга солинадиган нархлар ва юқори сифатли хизматлар ўртасидаги мувозанатга эришилади, шунингдек, соғлиқни сақлаш соҳасида ижтимоий адолат тикланади», — дея таъкидлади «Адолат».
Бундан ташқари, сайлов арафасида «Адолат» партияси олий ўқув юртлари ва техникумлар битирувчиларини ишга жойлаштириш бўйича ташаббус билан чиқди. «Кафолатланган биринчи иш ўрни» лойиҳаси тақдим этилди, унинг мақсади нафақат ёшларга меҳнат бозорига кириш қийинчиликларини енгиб ўтишда ёрдам бериш, балки иш берувчилар учун ҳам имкониятлар яратишдир.
Қайд этилишича, ҳар йили 200 мингдан зиёд ёшлар ўқишни тугатиб, меҳнат бозорига кириб келаётгани уларнинг ихтисослашуви бўйича иш ўринлари ташкил этишни устувор вазифа қилиб қўймоқда.
«Кафолатланган биринчи иш жойи» лойиҳаси ёш битирувчиларга биринчи ишини топишга ва меҳнат фаолиятига муваффақиятли интегратсиялашувига ёрдам беради. Ушбу ташаббус «Ёшлар кафолати» дастури муваффақиятли амалга оширилаётган Европа Иттифоқига аъзо мамлакатлар тажрибасига асосланади.
Лойиҳанинг мақсади нафақат ёшларга меҳнат бозорига кириш қийинчиликларини енгиб ўтишда ёрдам бериш, балки иш берувчилар учун тайёр мутахассисларни олиш имкониятини яратишдан иборат.
Партия бу иқтисодиёт барқарорлиги ва ривожланишини таъминлаш, шунингдек, ёшларнинг касбий шаклланишида қўллаб-қувватлаш имконини беради, деб ҳисоблайди.

5 октября председатель социально-демократической партии «Адолат» Робахон Махмудова посетила Ташкентский педиатрический медицинский институт. Глава партии встретилась с профессорами и преподавателями, а также молодыми избирателями.
На встрече Робахон Махмудова подробно разъяснила суть важнейших идей и инициатив предвыборной программы партии, а также дала подробные ответы на вопросы участников на основе реальных жизненных примеров.
Как отмечает партия, подобные агитационные встречи проводятся представителями в широком масштабе во всех регионах Узбекистана.
Стоит напомнить, что ранее СДП «Адолат» выдвинула важную инициативу в сфере медуслуг — идею по переводу неправительственных медицинских организаций из «коммерческих» в некоммерческие. Данная инициатива партии нацелена на то, чтобы обеспечить доступное медицинское обслуживание для населения.
Данная инициатива партии нацелена на то, чтобы обеспечить доступное медицинское обслуживание для населения.
«В результате её реализации будет достигнут баланс между регулируемыми государством ценами и высоким качеством услуг, а также будет восстановлена социальная справедливость в сфере здравоохранения», — подчеркнули в «Адолат».
Кроме того, в преддверии выборов партия «Адолат» выступила с инициативой, которая поможет в трудоустройстве выпускников вузов и техникумов. Представлен проект «Гарантированное первое место работы», цель которого не только помочь молодым людям преодолеть трудности выхода на рынок труда, но и создать возможности для работодателей.
Отмечается, что ежегодно более 200 тысяч молодых людей завершают обучение и выходят на рынок труда, что делает создание рабочих мест по их специализации приоритетной задачей.
Проект «Гарантированное первое место работы» призван помочь молодым выпускникам найти свою первую работу и успешно интегрироваться в трудовую деятельность. В основе инициативы лежит опыт таких стран, как страны-члены ЕС, где успешно реализуется программа «Гарантия молодёжи».
Цель проекта – не только помочь молодым людям преодолеть трудности выхода на рынок труда, но и создать возможности для работодателей получить готовых специалистов.
Партия считает, что это позволит обеспечить стабильность и развитие экономики, а также поддержать молодёжь в их профессиональном становлении.