Тошкентда ноқонуний боқилган лайлаклар олиб қўйилди ва ҳайвонот боғига топширилди
Тўртта оқ лайлак рухсатсиз нотўғри шароитларда сақланган. Масъул шахс маъмурий жавобгарликка тортилди. Жарима миқдори номаълум сабабларга кўра аниқлаштирилмаган.
Фото: Telegram/Tashkent Land
Тошкентда экология инспекторлари «Чинобод» санаторияси ҳудудида ҳужжатсиз қафасда сақланаётган тўртта оқ лайлакни аниқлади.
Бу ҳақда ижтимоий тармоқлар орқали маълумот келиб тушган ва Юнусобод тумани ходимлари бу хабарга тезда муносабат билдиришган.
Қоидабузар Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 90-моддаси билан маъмурий жавобгарликка тортилган. Қушлар олиб қўйилиб, Тошкент ҳайвонот боғига топширилди ва у ерда муносиб парвариш қилинади.
Экология бошқармаси фуқароларга ҳайвонларни сақлаш қоидаларига риоя қилиш ва қонунбузарликлар ҳақида ваколатли органларга хабар бериш муҳимлигини эслатди.

В Ташкенте изъяли незаконно содержащихся аистов и передали их в зоопарк
Четыре белых аиста содержались в ненадлежащих условиях без разрешения. Ответственное лицо привлечено к административной ответственности. Сумма штрафа, по неизвестным причинам, не уточняется.
Фото: Telegram/Tashkent Land
В Ташкенте инспекторы экологии обнаружили четыре белых аиста, которые содержались в клетке на территории санатория «Чинабад» без необходимых документов.
Информация об этом поступила через социальные сети, и сотрудники Юнусабадского района быстро отреагировали на сигнал.
Нарушителя привлекли к административной ответственности по статье 90 Кодекса об административной ответственности Узбекистана. Птиц изъяли и передали в Ташкентский зоопарк, где за ними будут надлежащим образом ухаживать.
Управление экологии напомнило гражданам о важности соблюдения правил содержания животных и необходимости сообщать о нарушениях в компетентные органы.