Тошкент шаҳри ҳокими дренаж тизимини яхшилаш учун 6 млрд сўм ажратди
Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умурзоқов ёғингарчилик пайтида муаммоларга дуч келаётган ва кучли ёмғирлар пайтида шаҳарни сув босишига олиб келаётган шаҳарнинг дренаж тизими учун 6 млрд сўм ажратишни буюрди. 2023 йилда Умурзоқов аҳолини дренаж тизимининг аянчли ҳолатида айблаб, «бинолар қурилиши жараёнида 20-30% дренажларни фуқароларнинг ўзи ёпганини» айтган эди.
Фото: Пресс-служба хокимията Ташкента
Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умурзоқов шаҳар дренаж тизимини яхшилаш учун 6 миллиард сўм ажратиш бўйича топшириқ берди.
Қайд этилишича, маблағлар шаҳар инфратузилмасининг энг долзарб муаммоларидан бирини ҳал қилишга йўналтирилади.
Пойтахт ҳокимлиги раҳбари томонидан имзоланган фармойишда, шунингдек, жорий йилнинг 13 март куни халқ депутатлари шаҳар кенгаши қарори билан ушбу мақсадлар учун 20,4 миллиард сўм ажратилганлиги қайд этилган.
2023 йил апрель ойида Тошкент шаҳрининг ирригация-дренаж тизимини таъмирлаш учун 700 миллион сўм ажратилди. Иқлимшунос Эркин Абдулаҳатов вазиятга изоҳ берар экан, ўша йили «чой тадбирлари» учун ажратилган 10 миллиард сўмни дренаж тизимига ажратилган маблағ миқдори билан таққослади.
Ўшанда кейинги ойлардаги каби дренаж тизими билан боғлиқ муаммолар кузатилган. Ёмғирнинг кучайиши шаҳарни сув босишига олиб келди. Пойтахт ҳокими бу масалада аҳолини айблади.
Шавкат Умирзоқов шаҳар дренаж тизимини тиклаш, шунингдек, қонун бузилишига йўл қўйган шахсларни жавобгарликка тортиш масаласи муҳокама қилинаётганини маълум қилди.
«Айбдорларни ўзимизникидан қидирайлик, 20-30 фоиз дренажларни қурилиш жараёнида фуқароларнинг ўзи беркитган. Биз буни ўргандик, аллақачон аниқладик», — дея Умурзоқовнинг сўзларини келтирмоқда Kun.uz.
Пойтахт раҳбари тошқинлар «қурилиш маданиятига риоя қилмай уй қураётган» аҳоли туфайли содир бўлганини таъкидлаган.
«Халқимиз қурилиш маданиятига риоя қилган ҳолда қуриши керак, ер остидан ўтаётган нарсаларни ёпиб қўйиш керак эмас-ку, ахир. Бу масалада ҳам тадбиркорлар, ҳам оддий аҳоли сонини аниқлаб, маълум қиламиз», — деган эди ҳоким (ўша пайтда ҳоким вазифасини бажарувчи).

Хоким Ташкента выделил 6 млрд сумов на улучшение дренажной системы
Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков распорядился выделить 6 млрд сумов для дренажной системы города, которая испытывает проблемы во время осадков и приводит к подтоплению города при сильных дождях. В 2023 году Умурзаков обвинял жителей в плачевной ситуации дренажной системы, заявив, что «20-30% дренажей граждане сами перекрыли в ходе строительства домов».
Фото: Пресс-служба хокимията Ташкента
Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков распорядился выделить 6 миллиардов сумов на улучшение дренажной системы города.
Подчеркивается, что средства будут направлены на решение одной из наиболее актуальных проблем городской инфраструктуры.
В распоряжении, подписанном главой столичной администрации, также отмечается, что ранее, 13 марта этого года, решением городского совета народных депутатов на эти цели уже было выделено 20,4 миллиарда сумов.
В апреле 2023 года на ремонт ирригационно-дренажной системы Ташкента было выделено 700 миллионов сумов. Климатолог Эркин Абдулахатов, комментируя ситуацию, сравнил выделенные в том же году 10 миллиардов сумов на «чайные мероприятия» с объёмом средств, выделенных на дренажную систему.
Тогда наблюдались, как все последующие месяцы, проблемы с дренажной системой. При усилении дождя, город оказывался в затоплении. Хоким столицы обвинял в этой проблеме жителей.
Шавкат Умирзаков заявлял, что обсуждается восстановление дренажной системы города, а также вопрос привлечения к ответственности лиц, допустивших нарушение закона.
«Давайте искать виноватых среди своих, 20-30% дренажей граждане сами перекрыли в ходе строительства домов. Мы это изучили, уже установили», — приводит слова Умурзакова Kun.uz.
Глава столицы считал, что потопы произошли из-за жителей, которые «строят дома, не соблюдая строительную культуру».
«Наш народ должен же строить с соблюдением строительной культуры, не нужно же перекрывать то, что проходит под землей. В этом вопрос мы установим и сообщим количество как предпринимателей, так и обычных жителей», — говорил хоким (на тот момент и.о хокима).