Ўзбекистонда электромобил аккумуляторлари учун утилизация йиғимини жорий этиш режалаштирилмоқда
2025 йилдан Ўзбекистонда электромобилларнинг аккумулятор батареяларига утилизация йиғимини жорий этиш таклиф қилинмоқда. Импорт қилувчилар ва маҳаллий ишлаб чиқарувчилардан солиқ ундириш таклиф этилмоқда. Енгил автомобиллар учун утилизация йиғими 5 минг сўмдан 10 минг сўмгача бўлади.
2025 йилдан Ўзбекистонда электромобилларнинг аккумулятор батареяларига утилизация йиғимини жорий этиш таклиф қилинмоқда. Бу ҳақда Spot.uz Иқтисодиёт ва молия вазирлигига таяниб хабар берди.
Утилизация йиғимини тайёр маҳсулотни импорт қилувчилардан ёки маҳаллий аккумулятор ишлаб чиқарувчилардан ундириш режалаштирилган. Шундай қилиб, янги солиқ электромобиллар эгаларига, шунингдек, машиналарни тайёр ҳолда импорт қилувчи жисмоний ва юридик шахсларга таъсир қилмайди, деб таъкидлади Иқтисодиёт ва молия вазирлиги.
Агар жорий этилса, солиқ батарея сиғимига қараб ўзгаради. Енгил электромобиллар учун утилизация тўлови 5 минг сўмдан 10 минг сўмгача, электр юк машиналари учун эса тахминан 370 минг сўмни ташкил этади.
Натижада Иқтисодиёт ва молия вазирлиги 14 млрд сўм атрофида маблағ йиғишни режалаштирмоқда. Олинган маблағлар кейинчалик Экология вазирлигига ўтказилиши режалаштирилган.
Йил бошидан саккиз ой давомида Ўзбекистонга қиймати $166,8 млн бўлган 12 913 та электромобил импорт қилинган. Импорт қилинган электр транспорт воситаларининг аксарияти - 99,4 фоизи Хитойдан келтирилади.
Шундан август ойида умумий қиймати 10,8 миллион долларлик 2471 дона етказиб берилди. Ойлик импорт ҳажми жорий йил бошидан буён максимал даражага етди.

С 2025 года в Узбекистане предлагается ввести утилизационный сбор на аккумуляторные батареи электромобилей. Об этом сообщает Spot.uz со ссылкой на Министерство экономики и финансов.
Утильсбор планируется взымать с импортеров готовой продукции или местных производителей аккумуляторов. Таким образом, новый налог не коснется владельцев электрокаров, а также физических и юридических лиц, импортирующих машины в готовом виде, отметили в Минэкономфине.
В случае введения налог будет варьироваться в зависимости от емкости батареи. Для легковых электромобилей утильсбор составит от 5 до 10 тыс. сумов, а для электрогрузовиков — около 370 тыс. сумов.
В результате Минэкономфин рассчитывает собрать порядка 14 млрд сумов. Полученные средства планируется затем перечислить в Минэкологии.
По итогам восеми месяцев с начала года в Узбекистан импортировали 12 913 электромобилей на сумму $166,8 млн. Подавляющее большинство — 99,4% от всего ввоза электротранспорта — поставляется из Китая.
Из них в августе поставили 2471 единицу общей стоимостью $10,8 млн. Месячный объем импорта достиг максимума с начала нынешнего года.