ҲЭТ чиқиндидан қарздорлар электр таъминотидан узилиши ҳақидаги хабарларга изоҳ берди
Ижтимоий тармоқларда 1 ноябрдан бошлаб чиқинди учун тўловдан қарздорларнинг электр таъминоти ўчирилиши ҳақида маълумотлар тарқалди. ҲЭТ бу вазиятга муносабат билдирди.
Ижтимоий тармоқларда 1 ноябрдан бошлаб чиқинди тўловидн қарздорларнинг электр таъминоти ўчирилиши ҳақида хабарлар тарқалди. ҲЭТ бу маълумотни инкор этди.
Хабар қилинишича, 1 ноябрдан бошлаб Ўзбекистоннинг барча ҳудудларида уч ой давомида чиқинди хизматлари учун қарзи бўлган абонентлардан электр энергияси учун тўловларни қабул қилишни вақтинча чеклаш бошлаши керак. Бу президент Шавкат Мирзиёевнинг январдаги фармонида кўзда тутилган.
1 июндан бошлаб Тошкент, Нукус ва вилоят марказларида чиқиндиларни олиб чиқиш учун ярим йиллик қарз учун шундай чеклов жорий этиш режалаштирилган эди. 2025 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистоннинг барча ҳудудларида чекловлар бир ойлик қарз ҳолати учун ҳам амал қила бошлайди.
Октябрь ойининг бошидан «ҲЭТ» компанияси чиқинди ташиш учун қарзи мавжуд бўлганда электр энергияси учун тўловни чеклаш ҳақида истеъмолчиларни огоҳлантирувчи SMS-хабарлар юборишни бошлади.
«ҲЭТ»да ҳозирда чиқиндиларни олиб чиқиш бўйича қарзини тўламаган истеъмолчилардан тўловларни қабул қилишни вақтинча чеклаш тизимини ишга тушириш бўйича техник ишлар олиб борилаётгани таъкидланди.
«Электр энергияси учун ҳақ тўлаш имкониятини чеклашни бошлаш учун электр энергияси, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонунларга, шунингдек, энергия таъминоти корхоналари ва истеъмолчилар ўртасидаги келишувлар шартларига ўзгартиришлар киритиш талаб этилади», — дейилади хабарда.

В социальных сетях распространились сообщения о том, что с 1 ноября должники по мусору будут отключаться от электроэнергии. В РЭС опровергли данную информацию.
Сообщается, что с 1 ноября во всех регионах Узбекистана должны начать временно ограничивать приём платежей за электроэнергию у абонентов, имеющих задолженность за услуги по обращению с отходами за три месяца. Это предусмотрено указом президента Шавката Мирзиёева от января.
С 1 июня планировалось ввести такое ограничение в Ташкенте, Нукусе, а также областных центрах — за полугодовую задолженность за вывоз мусора. С 1 января 2025 года во всех регионах Узбекистана ограничения должны начать действовать уже при месячной задолженности.
С начала октября компания «РЭС» начала рассылать SMS-сообщения, предупреждая потребителей об ограничении оплаты за электричество при наличии долгов за вывоз мусора.
В «РЭС» отметили, что сейчас ведутся технические работы по запуску системы временного ограничения на приём оплаты у потребителей, не погасивших задолженность по вывозу отходов.
«Для начала ограничений возможности оплаты за электроэнергию потребуется внесение поправок в законы об электроэнергии, защите прав потребителей, а также в условия соглашений между предприятиями энергоснабжения и потребителями», — говорится в сообщении.