Биткоин нархи навбатдаги тарихий юқори кўрсаткични — 79 минг долларни забт этди
Биткоин тарихда биринчи марта 79 минг доллар чегарасидан ошди. АҚШ президенти сайловида Дональд Трамп ғалаба қозонгандан сўнг биткоин нархининг ўсиши тезлашди.
CoinDesk хабар беришича, ҳафта охирида биткоин нархи «буқалар» бозорида 79 минг доллардан ошди.
Бундай ўсиш нафақат институционал ўйинчиларнинг, балки майда инвесторларнинг ҳам кенг қизиқиши ва иштирокидан далолат беради.
BTC тарихда биринчи марта мазкур кўрсаткичдан юқорига сакради, натижада криптовалюта билан боғлиқ «айиқлар» битимларида 280 миллион доллар йўққа чиқди.
Ҳафта охирида республикачи Дональд Трамп АҚШ президенти этиб сайлангач ва Федерал захира тизими фоиз ставкаларини 25 базис пунктга пасайтирганидан сўнг BTC 4 фоизга кўтарилиб, 7 кунлик ўсишини 16 фоиздан оширди. Трейдерлар ҳар иккала воқеани ҳам оптимистик деб баҳолади.
Дам олиш кунлари нархларнинг ўсиши одатда криптобозорда ижобий омил ҳисобланади, чунки кўплаб институционал инвесторлар ва профессионал трейдерлар камроқ фаол бўлган пайтда савдо ҳажми одатда пасаяди.
Ликвидликнинг пасайиши нархларнинг янада беқарор тебранишига олиб келиши мумкин, шу билан бирга ҳатто кичик битимлар ҳам нархларнинг сезиларли ўзгаришига сабаб бўлиши мумкин.
Бироқ шанба ва якшанба кунлари нархларнинг сезиларли даражада ошиши чакана инвесторлар бозордаги фаолликни рағбатлантираётганидан далолат бериши мумкин. Бу ижобий сигнал ҳисобланади.
CoinDesk таҳлили шуни кўрсатмоқдаки, биткоин трейдерлари томонидан фойда олиш аввалги эйфория даврларига нисбатан аҳамиятсиз бўлиб қолмоқда. Бу эса жорий раллининг давом этиши учун ҳали кўп имкониятлар мавжудлигини англатади.
Шу билан бирга, криптовалюталарга «айиқча» ставкалар 280 миллион доллардан ортиқ зарар келтирди — бу дам олиш кунлари учун ғайритабиий юқори кўрсаткич. Бунда биткоин бўйича 103 миллион долларлик ва эфир бўйича 70 миллион долларлик қисқа позициялар тугатилди. Қисқа позициялар — бу нархларнинг пасайишига қўйилган гаровлардир.

Цена биткоина преодолела очередной исторический максимум в $79 тысяч
Bitcoin впервые в истории поднялся выше отметки в $79 тысяч долларов. Рост цены биткоина ускорился после победы Дональда Трампа на выборах президента США.
Биткоин превысил 79 тысяч долларов в ходе “бычьего” роста на выходных, сообщает CoinDesk.
Такой рост указывает на широкий интерес и участие мелких инвесторов, а не только институциональных игроков.
BTC впервые в истории подскочил выше указанной отметки, в результате чего было ликвидировано 280 млн долларов в “медвежьих” сделках с криптовалютой.
BTC вырос на 4%, увеличив 7-дневный рост до более чем 16% в конце недели, когда президентом США был избран республиканец Дональд Трамп, а ФРС снизила процентные ставки на 25 базисных пунктов - оба события трейдеры сочли оптимистичными.
Рост цен в выходные дни обычно считается позитивным фактором на крипторынке, поскольку объемы торгов обычно снижаются в этом время, когда многие институциональные инвесторы и профессиональные трейдеры менее активны.
Снижение ликвидности может привести к более волатильным колебаниям цен, в то время как даже небольшие сделки могут вызвать значительные изменения цен.
Однако значительный рост цен в субботу и воскресенье может свидетельствовать о том, что активность на рынке стимулируют розничные инвесторы. Это является позитивным сигналом.
Анализ CoinDesk показывает, что фиксация прибыли биткоин-трейдерами остается незначительной по сравнению с предыдущими периодами эйфории, что говорит о том, что у текущего ралли все еще есть много возможностей для продолжения.
Между тем «медвежьи» ставки на криптовалюты привели к убыткам в размере более 280 млн долларов - необычно высокий показатель для выходных - при этом были ликвидированы короткие позиции на 103 млн долларов по биткоину и на 70 млн долларов по эфиру. Короткие позиции - это ставки на более высокие цены.