Ўзбекистон президенти Саудия Арабистони ва Озарбайжонга ташриф буюради
Президент Шавкат Мирзиёев Саудия Арабистони ва Озарбайжонга расмий ташриф билан боради. Давлат раҳбари ҳар икки тадбирда ҳам маъруза қилади, хорижий раҳбарлар ва халқаро ташкилотлар вакиллари билан учрашади.
Фото: Президент матбуот хизмати
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев келаси ҳафта бошида Саудия Арабистони ва Озарбайжонга расмий ташриф билан жўнаб кетади, деб хабар қилди давлат раҳбарининг матбуот хизмати.
Ўзбекистон президенти Саудия Арабистони қироли Салмон бин Абдулазиз Ол Сауднинг таклифига биноан Ғазо ва Ливандаги вазиятга бағишланган саммитда иштирок этади. Учрашув иштирокчилари Яқин Шарқдаги қуролли можарони тезроқ тўхтатиш бўйича чораларни келишиб олишни режалаштирмоқда.
Шавкат Мирзиёев 12-13 ноябрь кунлари Бокуда БМТнинг иқлим бўйича халқаро конференциясига ташриф буюради. Тадбирнинг асосий мавзулари иқлимни молиялаштириш ва муқобил энергия манбаларига ўтиш масалалари бўлиши кутилмоқда. Конференцияда 198 давлатдан вакил иштирок этади. Унда жами 70 мингдан ортиқ киши қатнашади.
Давлат раҳбари ҳар икки тадбирда ҳам маъруза қилиш, хорижий раҳбарлар ва халқаро ташкилотлар вакиллари билан учрашишни режалаштирган.

В начале следующей недели президент РУз Шавкат Мирзиёев отправится в Саудовскую Аравию и Азербайджан с официальными визитами, сообщила пресс-служба главы государства.
По приглашению саудовского короля Салмана бин Абдулазиза Аль Сауда президент Узбекистана примет участие в саммите по ситуации в Газе и Ливане. Участники встречи планируют согласовать меры по скорейшему прекращению вооруженного конфликта на Ближнем Востоке.
12-13 ноября Шавкат Мирзиёев прилетит в Баку на международную климатическую конференцию ООН. Ожидается, что основными темами мероприятия станут вопросы климатического финансирования и перехода на альтернативные источники энергии. На конференцию приедут участие делегаты из 198 государств. Всего в ней примет участие более 70 тыс. человек.
На обоих мероприятиях глава государства планирует представить доклады, встретиться с иностранными лидерами и представителями международных организаций.