Ўзбекистон Кимберли жараёнини сертификатлаштириш схемасига қўшилди
Ўзбекистон ноқонуний қазиб олинган олмослар савдосига қарши курашишга қаратилган Кимберли жараёнини сертификатлаштириш схемасининг иштирокчиси мақомини олди.
Ўзбекистон олмосларни сертификатлаш бўйича Кимберли жараёнига аъзо бўлди. Бу ҳақда ИССВ матбуот хизмати хабар берди.
Вазирлик делегацияси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги Асиллик даражаси назорати инспекцияси ва «Ўзбекзаргарсаноати» уюшмаси вакиллари билан биргаликда Кимберли жараёнининг 21-ялпи мажлисида иштирок этди. У 12−15 ноябрь кунлари Дубайда бўлиб ўтди.
Мажлисда Ўзбекистоннинг Кимберли жараёнига қўшилиш тўғрисидаги аризаси кўриб чиқилди ва маъқулланди. Октябрь ойида республикага ташриф буюрган Бутунжаҳон олмос кенгаши ва иштирокчи мамлакатлар экспертлари жараённинг минимал талаблари бажарилишини «юқори баҳолади».
ИССВ таъкидлашича, схемага қўшилиш маҳаллий заргарлик ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш ва уларнинг жаҳон бозорида ҳуқуқларини ҳимоя қилишга ёрдам беради. Бу хорижий тажриба алмашинувини йўлга қўйиш, инвестициялар ва замонавий технологияларни жалб қилиш имконини бериши кутилмоқда.
1 ноябрдан Ўзбекистонда импорт заргарлик буюмларини божхона йиғимлари тўланганлиги тўғрисидаги ҳужжатларсиз сотиш тақиқланади (1 сентябргача расмийлаштирилган товарлардан ташқари). Тақиқ президентнинг июль ойидаги заргарлик саноатини ривожлантириш тўғрисидаги фармонида кўзда тутилган.
Шу билан бирга, импорт қилинадиган тақинчоқлар учун божхона тўловлари 2026 йил охиригача 10 фоизгача пасайтирилди. Бундан ташқари, жисмоний шахсларга таркибида 200 граммгача кумуш ёки 65 граммгача олтин бўлган маҳсулотларни декларацияламасдан олиб чиқишга рухсат берилди.
Айни пайтда схема аъзолари АҚШ, Канада, Буюк Британия, Австралия, Янги Зеландия, Бразилия, Жанубий Африка Республикаси, Намибия, Танзания, Европа Иттифоқининг барча мамлакатлари, Россия, Қозоғистон, Қирғизистон, Хитой, Япония, Индонезия ва бошқа давлатлар ҳисобланади.

Узбекистан стал членом Кимберлийского процесса сертификации алмазов. Об этом сообщила пресс-служба МИПТ.
Делегация министерства вместе с представителями Инспекции пробирного контроля при Минэкономфине и ассоциации «Узбекзаргарсаноати» приняла участие в 21-м пленарном заседании Кимберлийского процесса. Оно проходило в Дубае 12−15 ноября.
На заседании была рассмотрена и одобрена заявка Узбекистана о присоединении к Кимберлийскому процессу. Эксперты Всемирного алмазного совета и стран-участниц, посетившие республику в октябре, «высоко оценили» выполнение минимальных требований процесса.
Как отмечают в МИПТ, присоединение к схеме поспособствует поддержке местных ювелирных производителей и защите их прав на мировом рынке. Ожидается, что оно позволит наладить обмен зарубежным опытом, привлечь инвестиции и современные технологии.
С 1 ноября в Узбекистане запрещается продажа импортных ювелирных изделий без документов об уплате таможенных сборов (кроме товаров, оформленных до 1 сентября). Запрет предусмотрен июльским указом президента о развитии ювелирной промышленности.
При этом таможенные пошлины на импортные украшения до конца 2026 года снизились до 10%. Кроме того, физлицам разрешили вывозить без декларирования изделия, содержащие до 200 граммов серебра или 65 граммов золота.
Членами схемы на данный момент являются США, Канада, Великобритания, Австралия, Новая Зеландия, Бразилия, ЮАР, Намибия, Танзания, все страны Евросоюза, Россия, Казахстан, Кыргызстан, Китай, Япония, Индонезия и другие страны.