“Jibek joly” turistik poyezdi yo‘nalishi Samarqandgacha uzaytirildi
Qozog‘iston va O‘zbekiston “Jibek joly” sayyohlik poyezdi yo‘nalishini Samarqandgacha uzaytirishga kelishib oldi. Sostav jo‘natilgandan 5 kun o‘tgach, Chimkentga qaytib, Olmaotaga qaytadi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston sayyohlik aloqalarini faol rivojlantirishda davom etmoqda va ushbu hamkorlikning navbatdagi bosqichi “Jibek joly” sayyohlik poyezdining ikkinchi yurishi bo‘ldi.
Yo‘nalish geografiyasi Almati, Turkiston va Toshkentdan tashqari yana 2 ta shahar — Qozog‘istondagi Chimkent va O‘zbekistondagi Samarqandni o‘z ichiga oladi.
Turizm qo‘mitasi ko‘magida amalga oshirilayotgan loyiha nafaqat sayohat ishqibozlari, balki ommaviy axborot vositalari vakillari, blogerlar va sayyohlik kompaniyalari uchun ham mo‘ljallangan. Uning yo‘lovchilari 100 dan ortiq kishi bo‘ldi.
Olmaota — Turkiston — Toshkent — Samarqand — Chimkent — Olmaota yo‘nalishi bo‘yicha harakatlanuvchi sayyohlik poyezdi 2025-yil 2-7-yanvar kunlari harakatlanadi. Uning tarkibida har biri 36 o‘ringa mo‘ljallangan 5 ta vagon mavjud.
Ushbu sayohat O‘zbekiston va Qozog‘istonning qadimiy shaharlari muhitiga sho‘ng‘ib, Buyuk Ipak yo‘li izidan borishni orzu qilganlar uchun haqiqiy topilma bo‘ldi. Uning doirasida sayohatchilar ikki mamlakatning asosiy tarixiy va madaniy diqqatga sazovor joylariga tashrif buyurishadi, shu bilan birga, qulay poezdda tunashadi, bu esa bir vaqtning o‘zida dam olish va sayohat qilish uchun noyob sharoitlar yaratadi.
Tur dasturiga ekskursiyalar, tushlik va kechki ovqatlar, shuningdek, professional gidlar hamrohligi kiradi. Ishtirokchilar ko‘plab tarixiy obidalarni tomosha qilishlari, panoramali ko‘rinishlardan bahramand bo‘lishlari va turizm sohasidagi xalqaro hamkorlikning bir qismiga aylanishlari mumkin.
Toshkent va Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Qozog‘iston va O‘zbekiston turizm biznesi vakillarining uchrashuvlariga alohida e’tibor qaratilmoqda. B2B formatidagi uchrashuvlar ikki mamlakat o‘rtasidagi uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirish va sayyohlik aloqalarini mustahkamlashga xizmat qiladi.
“Jibek joly” sayyohlik poyezdi nafaqat diqqatga sazovor joylarni ko‘rish usuli, balki Markaziy Osiyoda ichki va xalqaro turizmni rivojlantirishga hissa qo‘shadigan sayyohlik yo‘nalishlari geografiyasini kengaytirishdagi muhim qadamdir.

Маршрут туристического поезда «Jibek joly» продлили до Самарканда
Казахстан и Узбекистан договорились продлить маршрут туристического поезда «Жибек жолы» до Самарканда. Состав вернется в Алматы через 5 дней после отправки, на обратном пути заехав в Шымкент.
Узбекистан и Казахстан продолжают активно развивать туристические связи, и очередным этапом этого сотрудничества стал второй запуск туристического поезда «Jibek joly».
География маршрута расширилась помимо Алматы, Туркестана и Ташкента сюда включены еще 2 города – Шымкент в Казахстане и Самарканд в Узбекистане.
Проект, который осуществляется при поддержке Комитета по туризму предназначен не только для любителей путешествий, но и для представителей средств массовой информации, блогеров и туристических компаний. Его пассажирами стали свыше 100 человек.
Туристический поезд, следующий по маршруту «Алматы — Туркестан — Ташкент — Самарканд — Шымкент — Алматы», будет находиться в пути 2-7 января 2025 года. В его составе 5 вагонов, каждый из которых рассчитан на 36 мест.
Этот тур стал настоящей находкой для тех, кто мечтает пройти по следам Великого шелкового пути, погружаясь в атмосферу древних городов Узбекистана и Казахстана. В его рамках путешественники посетят ключевые исторические и культурные достопримечательности двух стран, при этом ночуя в комфортабельном поезде, что создаёт уникальные условия для отдыха и путешествия одновременно.
Программа тура включает в себя экскурсии, обеды и ужины, а также сопровождение профессиональных гидов. Участники смогут увидеть множество исторических памятников, насладиться панорамными видами и стать частью международного сотрудничества в сфере туризма.
Особое внимание уделяется встречам представителей туристического бизнеса Казахстана и Узбекистана, которые пройдут в Ташкенте и Самарканде. В2В встречи способствуют развитию долгосрочного сотрудничества и укреплению туристических связей между двумя странами.
Туристический поезд «Jibek joly» — это не только способ увидеть достопримечательности, но и важный шаг в расширении географии туристических маршрутов, способствующий развитию внутреннего и международного туризма в Центральной Азии.