Xavfsizlik maqsadida Uzbekistan Airwaysʼning Yevropaga barcha reyslari endi Ozarbayjon va Turkiya orqali janubiy yoʻnalishda amalga oshirilmoqda, Rossiya va Belarus hududi orqali parvozlar bundan mustasno. Bu haqda aviakompaniyaning 33 yilligiga bagʻishlangan matbuot anjumanida maʼlum qilindi.
Maʼlumotlarga koʻra, milliy aviakompaniyaning parvoz yoʻnalishi 20-yanvardan oʻzgarib ketgan.
Aviakompaniyaning aniqlik kiritishicha, yoʻnalishning oʻzgarishi Rossiya havo mudofaasi natijasida urib tushirilgan Azerbaijan Airlines samolyoti qulashi bilan bogʻliq emas.
“Bu shunchaki ehtiyotkorlik choralari va maʼlum darajada yoʻnalishlarni optimallashtirishdir”, — deya javob berdi Uzbekistan Airways matbuot xizmati.
Uzbekistan Airways matbuot xizmatining xabar berishicha, yoʻnalishning oʻzgarishi chipta narxlariga hech qanday taʼsir koʻrsatmaydi.
Shuningdek, matbuot anjumanida chegirmalar vaqtida chiptalar narxi oshganiga izoh berildi.
Avvalroq aviakompaniya aviaqatnovlarga 30% chegirma eʼlon qilgandi, biroq aksiya amal qilgan kuni fuqarolar chipta narxlarining oshganiga shikoyat qilishdi. Aviakompaniya boshqaruvi raisi narxlar oʻzgarishi nima bilan bogʻliqligini aytib oʻtdi.
Uzbekistan Airways boshqaruvi raisi Shuhrat Xudayqulov narxlar bozordagi vaziyat va talabdan kelib chiqib oʻzgarishini aytdi.
“Masalan, chiptaning minimal narxi 200 dollar boʻlsa, maksimal narxi 400 dollarga yetishi mumkin. Biz barcha chiptalarni minimal narxda sota olmaymiz. Aniqroq qilib aytganda, har bir reysda sinflar boʻyicha maʼlum miqdordagi chiptalar mavjud. Bir sinf chiptalari sotilgandan soʻng, qimmatroq sinflar mavjud boʻladi. Bu ”Uzbekistan Airways“ jamoasi arzon klasslarni olib tashlab, faqat qimmatlarini sotadi, degani emas. Bu bozor tizimi va har kimda tanlash huquqi bor”, — dedi Shuhrat Xudoyqulov.

UzAirways начал совершать полеты в Европу в обход России
Uzbekistan Airways, в целях обеспечения безопасности, начала осуществлять все полеты в Европу не через Россию, а по южному маршруту — через Азербайджан и Турцию. В авиакомпании уточнили, что изменение маршрута не связано с крушением самолета Azerbaijan Airlines, который был сбит на территории РФ.
В целях безопасности все рейсы Uzbekistan Airways в Европу теперь выполняются по южному маршруту через Азербайджан и Турцию, исключая пролёт через территорию России и Беларуси. Об этом было заявлено на пресс-конференции в честь 33-летия авиакомпании.
Согласно данным, маршрут полета национальной авиакомпании поменялся с 20 января.
В авиакомпании уточнили, что изменение маршрута не связано с крушением самолета Azerbaijan Airlines, который был сбит под Актау.
«Это просто меры предосторожности и в какой-то мере оптимизация маршрутов», — ответили редакции в пресс-службе Uzbekistan Airways.
В пресс-службе Uzbekistan Airways сообщили, что изменение маршрута никак не повлияет на цены билетов.
Также на пресс-конференции прокомментировали повышение цен на билеты во время скидок.
Ранее авиакомпания объявила о 30%-ной скидке на авиарейсы, однако в день действия акции граждане пожаловались на повышение цен на билеты. Председатель правления авиакомпании рассказал, с чем связаны изменения цен.
Фото: Председатель правления Uzbekistan Airways Шухрат Худайкулов
Председатель правления Uzbekistan Airways Шухрат Худайкулов заявил, что цены меняются исходя из рыночной ситуации и спроса.
«Например, если минимальная стоимость билета составляет $200, то максимальная может достигать $400. Мы не можем продавать все билеты по минимальной цене. Если говорить конкретно, на каждом рейсе есть определённое количество билетов по классам. После того, как билеты одного класса распродаются, становятся доступны более дорогие классы. Это не значит, что команда Uzbekistan Airways убрала дешёвые классы и продаёт только дорогие. Это рыночная система, и у всех есть право выбора», — сказал Шухрат Худайкулов.