Oʻzbekiston futbol klublari futbolchilar va murabbiylar oldidagi qarzlarini toʻlashga majbur boʻldi
Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi Futbolchilar maqomi va oʻtishi qoʻmitasi bir qator klublarda qoidabuzarliklarni aniqladi. “Navbahor lochinlari”, “Neftchi”, “Soʻgʻdiyona” va “Jizzax zvezda Boʻston” klublari futbolchi va murabbiylaridan oylik qarzdor. Qarzlarni toʻliq qaytarish uchun klublarga 14-fevralgacha muhlat berildi.
Oʻzbekiston futbol klublari futbolchilar va murabbiylar oldidagi qarzlarni toʻlashga majbur boʻldi.
Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi Futbolchilar maqomi va oʻtishi qoʻmitasi FIFA sanksiyalaridan qochish maqsadida klublarning shartnoma majburiyatlariga rioya qilishini oʻrganib chiqdi. Maʼlum boʻlishicha, “Navbahor lochinlari” jamoasi murabbiy, asosiy va ayollar tarkibidagi futbolchilar hamda futzal jamoasi aʼzolari oldida qarzdor boʻlib qolgan.
“Neftchi” klubi asosiy va ayollar tarkibi futbolchilariga, “Soʻgʻdiyona” esa oʻz jamoasi futbolchilariga pul toʻlamagan. Bundan tashqari, “Soʻgʻdiyona” “Lokomotiv” bilan transfer shartnomasi boʻyicha hisob-kitob qilmagan.
Birinchi ligada ishtirok etuvchi “Jizzax zvezda Boʻston” klubi bir necha oydan buyon futbolchilariga maosh toʻlamayapti.

Узбекские футбольные клубы обязали выплатить долги перед игроками и тренерами
Комитет по статусу и переходу футболистов Футбольной ассоциации Узбекистана выявил нарушения в ряде клубов. «Навбахор Лочинлари», «Нефтчи», «Согдиана» и «Жиззах Звезда Бостон» задолжали зарплаты игрокам и тренерам. Клубам дали срок до 14 февраля для полного погашения долгов.
Футбольные клубы Узбекистана обязали погасить долги перед игроками и тренерами.
Комитет по статусу и переходу футболистов Футбольной ассоциации Узбекистана провел проверку соблюдения контрактных обязательств клубами, чтобы избежать санкций FIFA. Выяснилось, что «Навбахор Лочинлари» имеет задолженности перед тренером, игроками основного и женского составов, а также членами футзальной команды.
Клуб «Нефтчи» не выплатил деньги игрокам основного и женского составов, а «Согдиана» — футболисткам своей команды. Кроме того, «Согдиана» не рассчиталась с «Локомотивом» по трансферному соглашению.
Клуб «Жиззах Звезда Бостон», выступающий в Первой лиге, несколько месяцев не выплачивает зарплату своим игрокам.