Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan artist Husan Musaboyev 72 yoshida vafot etdi
Teatr va kino aktyori Husan Musaboyev 8-fevral kuni 71 yoshida vafot etdi. 1998-2007-yillarda “Televizion miniatyuralar teatri”da ishlagan, “Oʻzbekiston” telekanalida oliy toifali rejissyor boʻlgan.
Foto: Madaniyat vazirligi
Oʻzbekistonning taniqli sanʼat arbobi Husan Musaboyev 72 yoshida vafot etdi, deb xabar qildi respublika Madaniyat vazirligi.
Husan Musaboyev Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan artist, teatr va kinodagi hajviy rollari bilan tanilgan.
1976-yilda Toshkent teatr va rassomlik sanʼati institutini tugatib, 1971-yilda Oʻzbekiston teleradiokompaniyasida rejissyor yordamchisi sifatida ish boshlagan.
Musaboyev 1976-1986-yillarda “Yosh gvardiya” teatri aktyori, 1986-1998-yillarda Oʻzbek davlat satira teatri aktyori va truppasi rahbari boʻlgan.
1998-2007-yillarda “Televizion miniatyuralar teatri”da ishlagan, “Oʻzbekiston” telekanalida oliy toifali rejissyor boʻlgan.
Uning mashhur filmlari: “Ajoyib xayolparast”, “Bozor koʻrmagan yigit”, “Ana xolos!”, “Jiblajibon”, “Super xizmatkor” va boshqalar.

На 72-м году жизни скончался выдающийся артист Узбекистана Хусан Мусабоев, сообщило Министерство культуры республики.
Хусан Мусабоев — заслуженный артист Узбекистана, известный своими комедийными ролями в театре и кино.
В 1976 году он окончил Ташкентский институт театрально-художественного искусства и начал свою карьеру в Узбекской телерадиокомпании в 1971 году в качестве помощника режиссера.
С 1976 по 1986 год Мусабоев был актером театра «Ёш гвардия», а с 1986 по 1998 год — актером и руководителем труппы Узбекского государственного театра сатиры.
С 1998 по 2007 год он работал в «Театре телевизионных миниатюр» и был режиссером высшей категории на телеканале «Узбекистан».
Среди его известных фильмов: «Ажойиб хаёлпараст», «Бозор курмаган йигит», «Ана холос!», «Жиблажибон», «Супер хизматкор» и другие.