“Agar ular shanba kuni soat 12:00 gacha qaytarilmasa, menimcha, barchasini bekor qilish vaqti keldi... agar ular hammasini qaytarishmasa... ikkitadan yoki bittadan... shundan soʻng doʻzax boshlanadi, degan boʻlardim”, — dedi Tramp, imzolash translyatsiyasini Oq uy klubi jurnalistlari olib bordi.
Avvalroq, dushanba kuni Falastinning HAMAS harakati harbiy qanoti vakili Abu Ubayda harakat “Isroil kelishuvga rioya qilmagani” sababli garovga olinganlarni shanba kuniga rejalashtirilgan ozod qilishni kechiktirishga qaror qilganini aytgan edi. Isroil tomonidan sodir etilgan qoidabuzarliklar orasida Ubayda koʻchirilgan shaxslarning Gʻazo sektori shimoliga qaytishi kechikayotgani va Falastin anklaviga gumanitar yordam yetkazib berish bilan bogʻliq muammolarni qayd etdi.
19-yanvardan beri Gʻazo sektorida Isroil va HAMAS oʻrtasida garovga olingan isroilliklarni Isroil qamoqxonalaridan falastinlik mahbuslar evaziga ozod qilish boʻyicha erishilgan kelishuv doirasida oʻt ochishni toʻxtatish rejimi amal qilmoqda. 15 oylik qurolli eskalatsiya davomida 46 ming falastinlik va bir yarim mingga yaqin isroillik halok boʻldi. Mojaro Livan va Yamanga tarqaldi, shuningdek, Isroil va Eron oʻrtasida raketa zarbalari almashinuvini keltirib chiqardi.
Bitimning 33 nafar isroillik garovga olingan va mingga yaqin falastinlik mahbusni 42 kun ichida ozod qilishni nazarda tutuvchi birinchi bosqichi doirasida beshta almashinuv amalga oshirildi. Shu tariqa, Isroil allaqachon 21 nafar garovga olinganlarni, jumladan, besh nafar Tailand fuqarosini qaytarishga muvaffaq boʻldi.
Gʻazoda hamon 76 kishi garovda ushlab turilibdi, ularning yarmiga yaqini halok boʻlgan deb hisoblanmoqda. Sulhning birinchi kunidan boshlab Gʻazo sektoriga gumanitar yordam yetkazib berish hajmi oshdi - kuniga 600 ta yuk mashinasi, jumladan, 50 tasi yoqilgʻi bilan. Boshqa narsalar qatorida, Isroil Gʻazo sektori aholisiga anklavning janubidan shimoliga qaytishga ruxsat berdi.

Трамп потребовал от ХАМАС освободить заложников до конца недели
Президент США Дональд Трамп во время подписания указов потребовал от палестинского движения ХАМАС освободить всех заложников к полудню субботы. «Я считаю, что пришло время отменить всё, если они не вернут всех», сказал он.
Президент США Дональд Трамп во время подписания указов потребовал от палестинского движения ХАМАС освободить всех заложников к полудню субботы.
«Если их не вернут к 12.00 субботы, я считаю, что пришло время отменить всё... если они не вернут всех... а по двое или по одному... после этого я бы сказал, что разразится ад», - сказал Трамп, трансляцию подписания вели журналисты пула Белого дома.
Ранее в понедельник представитель военного крыла палестинского движения ХАМАС Абу Убейда заявил, что движение приняло решение отложить запланированное на субботу освобождение заложников из-за "несоблюдение Израилем соглашения". Среди нарушений со стороны Израиля Убейда отметил задержку возвращения перемещенных лиц в северную часть сектора Газа и проблемы с доставкой гуманитарной помощи в палестинский анклав.
С 19 января в секторе Газа действует режим прекращения огня в рамках достигнутого соглашения между Израилем и ХАМАС об освобождении израильских заложников в обмен на палестинских заключенных из израильских тюрем. За 15 месяцев вооруженной эскалации погибли 46 тысяч палестинцев и порядка полутора тысяч израильтян. Конфликт распространился на Ливан и Йемен, а также спровоцировал обмен ракетными ударами между Израилем и Ираном.
В рамках первого этапа сделки, который предусматривает освобождение 33 израильских заложников и порядка тысячи палестинских заключенных за 42 дня, уже состоялись пять обменов. Таким образом, Израиль уже успел вернуть 21 заложника, включая пять граждан Таиланда.
В Газе до сих удерживаются 76 заложников, из которых порядка половины считаются погибшими. С первого дня перемирия возросли поставки гуманитарной помощи в сектор Газа - до 600 грузовиков в сутки, включая 50 с топливом. Среди прочего Израиль позволил жителям сектора Газа вернуться с юга на север анклава.