2024-yilda oʻzbekistonliklar rekord darajadagi 4,5 trln soʻmlik mikroqarzlarni rasmiylashtirdi
2024-yilda milliy valyutada rasmiylashtirilgan mikroqarzlar va mikrokreditlar berish hajmi yarmidan koʻproqqa oshdi. Yanvar–dekabr oylarida fuqarolar 45,83 trln soʻmlik mikroqarz oldi, bu oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 59,44 foizga koʻpdir.
Markaziy bank maʼlumotlariga koʻra, 2024-yil yakuniga koʻra milliy valyutada rasmiylashtirilgan mikroqarzlar va mikrokreditlar berish hajmi ikki baravardan koʻproqqa oshgan.
Yanvar-dekabr oylarida fuqarolar 45,83 trln soʻmlik mikroqarz oldi, bu oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 59,44 foizga koʻpdir. Oylik eng yuqori koʻrsatkichlar 2024-yil oxiriga toʻgʻri keldi. Dekabr oyida mikroqarzlar berish mutlaq rekord oʻrnatdi — 5,1 trln soʻmdan ortiq.
Oʻz navbatida, oʻtgan yili mikrokreditlash 52,91 foizga — 11,37 trln soʻmdan 17,4 trln soʻmgacha oshdi. Aholiga eng koʻp mikrokreditlar iyun va oktyabr oylarida berilgan (1,8 trln soʻmdan ortiq).
Toʻrtinchi chorakda mikrokreditlar ajratish 2023-yilning mos davriga nisbatan tezlashdi (+75,74%), mikrokreditlarning oʻsish surʼati sezilarli darajada sekinlashdi (+30,55%).

В 2024 году узбекистанцы оформили микрозаймы на рекордную сумму – 45 трлн сумов
В 2024 году объемы выдачи микрозаймов и микрокредитов, оформленных в национальной валюте, увеличились более чем наполовину. В январе-декабре граждане взяли микрозаймы на 45,83 трлн сумов, что на 59,44% больше аналогичного показателя за прошлый год.
По итогам 2024 года объемы выдачи микрозаймов и микрокредитов, оформленных в национальной валюте, увеличились более чем наполовину, следует из данных Центробанка.
В январе-декабре граждане взяли микрозаймы на 45,83 трлн сумов, что на 59,44% больше аналогичного показателя за прошлый год. Пиковые месячные показатели пришлись на конец 2024 года. В декабре выдача микрозаймов установила абсолютный рекорд — свыше 5,1 трлн сумов.
В свою очередь, в прошлом году микрокредитование увеличилось на 52,91% — с 11,37 до 17,4 трлн сумов. Больше всего микрокредитов предоставили населению в июне и октябре (более 1,8 трлн сумов).
В четвертом квартале выдача микрозаймов (+75,74%) ускорилась по сравнению с соответствующим периодом 2023 года, в то время как темпы прироста микрокредитов заметно замедлились (+30,55%).
Ранее мы писали о том, что президент Шавкат Мирзиеев поручил Государственным банкам увеличить объем дистанционных услуг на 30% к концу 2025 года. Также планируется интеграция банковских систем с базами данных госорганов, что облегчит процесс оформления кредитов и взыскания долгов.