Toshkentda gaz va elektr taʼminotidagi uzilishlar biznes uchun asosiy toʻsiq boʻldi
2024-yil oxirida Toshkentda gaz va elektr taʼminotidagi uzilishlar biznes uchun asosiy toʻsiq boʻldi. Shuningdek, asosiy sabablar roʻyxatiga ijara narxining oshishi (17 foiz), aylanma mablagʻlar va talabning yetishmasligi (16 foizdan) ham kiritilgan.
2024-yil oxirida poytaxt tadbirkorlarining gaz va elektr taʼminotidagi uzilishlar boʻyicha shikoyatlari keskin oshdi. Bu haqda Markaziy bankning toʻrtinchi chorakdagi ishbilarmonlik kayfiyatiga bagʻishlangan hisobotida aytiladi.
Oʻtgan yilning oktyabr-dekabr oylarida soʻrovda qatnashgan tadbirkorlarning 53 foizi joylarda ishbilarmonlik muhiti yaxshilanganini maʼlum qilgan (III chorakda - 57 foiz). Asosiy ijobiy omillar sifatida bank xizmatlarining yaxshilanishi va kreditlash imkoniyatlarining kengayishi qayd etildi. Shuningdek, litsenziya va ruxsatnomalarning olinishi, raqobat muhitida kuzatilayotgan oʻzgarishlar ishbilarmonlik muhitining yaxshilanishiga xizmat qildi.
Bojxona tariflari va cheklovlari, soliq maʼmurchiligi, monopoliya, yoʻl infratuzilmasi, gaz va elektr taʼminoti tizimidagi vaziyat sezilarli darajada yaxshilanmadi.
Toshkentda ishbilarmonlik kayfiyati yaxshilanganini bildirgan respondentlar soni 52 foizgacha kamaydi. Sohalar kesimida respondentlar ishlab chiqarish, qurilish, taʼlim va kommunal xizmatlarni ajratib koʻrsatdilar. Baholarning yomonlashishi taʼminot, qishloq xoʻjaligi, savdo va moliya sohalarida qayd etildi.
Markaziy bank yil oxirida gaz va elektr taʼminoti sohasida uchinchi chorakda kuzatilgan ijobiy tendensiyalar biroz yomonlashganini maʼlum qildi. Respondentlarning taxminan yarmi oʻzgarishlarni sezishmadi, shu bilan birga, 30% yaxshilanishni, taxminan 25% yomonlashishni taʼkidladi.
Shuningdek, asosiy sabablar roʻyxatiga ijara narxining oshishi (17 foiz), aylanma mablagʻlar va talabning yetishmasligi (16 foizdan) ham kiritilgan boʻlib, Markaziy bank bu borada biroz yaxshilanishni qayd etmoqda.

Отключения газа и электричества стали главным препятствием для бизнеса в Ташкенте
В конце 2024 года отключения газа и электроэнергии в Ташкенте стало главным препятствием для бизнеса. Также в список главных причин попали подорожание аренды (17%), недостаток оборотных средств и спроса (по 16%).
В конце 2024 года жалобы столичного бизнеса на отключения газа и электроэнергии резко увеличились. Об этом говорится в отчете Центробанка, посвященном деловым настроениям в четвертом квартале.
В октябре-декабре прошлого года 53% опрошенных предпринимателей сообщили об улучшении деловой среды на местах (в третьем квартале — 57%). В качестве основных положительных факторов отмечены улучшение банковских услуг и расширение возможностей для кредитования. Также получение лицензий и разрешений, а также изменения, наблюдаемые в конкурентной среде, способствовали улучшению бизнес-климата.
Ситуация с таможенными тарифами и ограничениями, налоговым администрированием, монополизацией, дорожной инфраструктурой, системой газо- и электроснабжения значимо не улучшилась.
В Ташкенте число респондентов, заявивших об улучшении деловых настроений, сократилось до 52%. В разрезе сфер респонденты выделили производство, строительство, образование и коммунальное обслуживание. Ухудшение оценок фиксировалось в сфере поставок, сельского хозяйства, торговли и финансов.
ЦБ сообщил, что в конце года положительные тенденции в сфере газо- и электроснабжения, наблюдавшиеся в третьем квартале, немного ухудшились. Примерно половина респондентов не заметили изменений, в то же время 30% заявили об улучшении, около 25% — об ухудшении.
Также в список главных причин попали подорожание аренды (17%), недостаток оборотных средств и спроса (по 16%), по которым Центробанк фиксирует некоторое улучшение.