Gaz ballonini oʻrnatish uchun ruxsatnomani onlayn olish mumkin boʻldi
YIDXPda avtomobillarga AGU oʻrnatishga ruxsat olish imkonini beruvchi yangi xizmat paydo boʻldi. Xizmatdan foydalanish uchun shaklni toʻldirish va zarur hollarda yangi avtomobil sotib olinganligi toʻgʻrisidagi hisob-maʼlumotnomani ilova qilish kerak.
Foto: Vaziyatga oid / Ochiq manbalar
Yagona davlat xizmatlari portalida avtomobillarga gaz ballon uskunalarini (AGU) oʻrnatish uchun ruxsatnomani rasmiylashtirish imkoniyati yaratildi. Bu haqda portal matbuot xizmatiga tayanib Spot yozmoqda.
Xizmatdan “Transport” boʻlimida foydalanish mumkin va u Ichki ishlar vazirligi Yoʻl harakati xavfsizligi xizmati tomonidan taqdim etiladi. Hozirda ruxsatnomani faqat transport vositalari egalari boʻlgan jismoniy shaxslar onlayn rasmiylashtirishlari mumkin.
Xizmatdan foydalanish uchun shaklni toʻldirish va zarur hollarda yangi avtomobil sotib olinganligi toʻgʻrisidagi hisob-maʼlumotnomani ilova qilish kerak. Ruxsatnoma berish yoki berishni rad etish toʻgʻrisidagi qaror ariza topshirilgandan keyin 10 ish kuni ichida qabul qilinadi.
Arizani koʻrib chiqish narxi BHMning 30 foizi yoki 112 500 soʻmni tashkil etadi.
2022-yil fevral oyida Vazirlar Mahkamasi avtomobillarni qayta jihozlash uchun ruxsatnomalarni elektron tizimlar orqali berish tartibini tasdiqlagan edi. Bir vaqtning oʻzida ikki turdagi gaz ballon uskunalarini oʻrnatish taqiqlanadi (siqilgan va suyultirilgan tabiiy gaz uchun).

Разрешение на установку газового баллона можно получить онлайн
В ЕПИГУ появилась новая услуга, позволяющая получить разрешение на установку ГБО в автомобилях. Для получения услуги необходимо заполнить форму и, при необходимости, приложить счёт-справку о покупке нового автомобиля.
Фото: Иллюстративное / Открытые источники
На Едином портале государственных услуг появилась возможность оформить разрешение на установку газобаллонного оборудования (ГБО) в автомобилях. Об этом пишет Spot со ссылкой на пресс-службу портала.
Услуга доступна в разделе «Транспорт» и предоставляется Службой безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел. В настоящее время оформить разрешение онлайн могут только физические лица, являющиеся владельцами транспортных средств.
Для получения услуги необходимо заполнить форму и, при необходимости, приложить счёт-справку о покупке нового автомобиля. Решение о выдаче разрешения или отказе будет принято в течение 10 рабочих дней после подачи заявки.
Стоимость рассмотрения заявки составляет 30% БРВ или 112 500 сумов.
В феврале 2022 года Кабинет министров утвердил порядок выдачи разрешений на переоборудование автомобилей через электронные системы. Запрещается устанавливать два вида газобаллонного оборудования одновременно (для сжатого и сжиженного природного газа).
Читайте также: Гражданам Узбекистана, достигшим пенсионного возраста, пенсии будут назначаться автоматически