Turizm qoʻmitasi raisi Umid Shodiyev boshchiligidagi delegatsiyaning Jakarta shahriga amaliy tashrifi doirasida Indoneziya turizm sohasi vakillari bilan qator ikki tomonlama uchrashuvlar oʻtkazildi.
Indoneziya turoperatorlari assotsiatsiyasi (ASITA) raisi N.Rusmiati, “Aldo Holidays” sayyohlik kompaniyasi direktori J.Samolang va boshqa yetakchilar bilan muzokaralar chogʻida Indoneziyadan sayyohlar oqimini, ayniqsa, ziyorat turizmi yoʻnalishi va “Umra+” dasturini koʻpaytirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvlar yakunida sayyohlik yoʻnalishlarini rivojlantirish, xizmat koʻrsatishni yaxshilash va Indoneziyada Oʻzbekistonning sayyohlik salohiyatini targʻib qilish boʻyicha kelishuvlarga erishildi.
Yangi turistik tashabbuslar
2024-yilda Oʻzbekistonning turizm xizmatlari eksporti 3,5 milliard AQSH dollarini tashkil etdi. Biroq, mutaxassislarning taʼkidlashicha, ziyorat turizmi hisobiga bu koʻrsatkichni sezilarli darajada oshirish mumkin. Xususan, Malayziya va Indoneziyada 7 millionga yaqin naqshbandiya tariqati vakillari istiqomat qilib, umra amalini ado etishdan oldin Oʻzbekistondagi muqaddas qadamjolarni ziyorat qilishni istaydi.
Shu bois davlatimiz rahbari “Umra plyus” sayyohlik paketini yoʻlga qoʻyish, 2025-2026-yillarda Malayziyadan keladigan ziyoratchilar sonini 100 ming nafarga yetkazish boʻyicha koʻrsatmalar berdi. Ushbu vazifalarni amalga oshirish uchun quyidagi ishlar olib borilmoqda:
Malayziya va Indoneziyadan sayyohlarni jalb qiluvchi turoperatorlarga imtiyozlar berish.
Turistik kompaniyalar bilan hamkorlikda turizm dasturlari va “Umra+” paketlarini ishlab chiqish.
Toshkent, Samarqand va Buxoro shaharlaridagi aeroportlar, vokzallar, mehmonxonalar va madaniy meros obyektlarida ziyoratchilar uchun qulay sharoitlar yaratish.
Shuningdek, Malayziyaning “Musulmonlarga doʻstona turizm” tajribasini oʻrganish boʻyicha ishchi guruh tuzilib, Malayziyaning SIRIM akademiyasi bilan hamkorlikda maxsus malaka oshirish kurslari tashkil etiladi.
Ushbu chora-tadbirlar Oʻzbekistonning mintaqadagi ziyorat turizmining asosiy yoʻnalishlaridan biri sifatidagi mavqeini mustahkamlashga qaratilgan.

В рамках рабочего визита делегации под руководством председателя Комитета по туризму Умида Шодиева в Джакарту состоялся ряд двусторонних встреч с представителями туристической отрасли Индонезии.
Во время переговоров с председателем Ассоциации туроператоров Индонезии (ASITA) Н. Русмиати, директором туристической компании «Aldo Holidays» Дж. Самолангом, а также другими ключевыми фигурами обсуждались вопросы увеличения потока туристов из Индонезии, особенно по направлению паломнического туризма и программы «Умра+».
По итогам встреч были достигнуты договоренности о развитии туристических маршрутов, улучшении сервиса и продвижении туристического потенциала Узбекистана в Индонезии.
Новые туристические инициативы
В 2024 году экспорт туристических услуг Узбекистана составил 3,5 млрд долларов США. Однако эксперты отмечают, что этот показатель можно значительно увеличить за счет паломнического туризма. В частности, в Малайзии и Индонезии проживает около 7 миллионов последователей ордена Накшбандийа, которые хотят посетить святые места в Узбекистане перед совершением умры.
В связи с этим глава государства поручил запустить туристический пакет «Умра Плюс» и к 2025–2026 годам увеличить число паломников из Малайзии до 100 тысяч человек. Для реализации этих задач ведется работа по:
• Предоставлению льгот туроператорам, привлекающим туристов из Малайзии и Индонезии.
• Разработке туристических программ и пакетов «Умра+» совместно с туристическими компаниями.
• Созданию комфортных условий для паломников в аэропортах, на вокзалах, в гостиницах и местах культурного наследия в Ташкенте, Самарканде и Бухаре.
Дополнительно будет сформирована рабочая группа для изучения опыта Малайзии в сфере «Туризма, дружественного мусульманам», а также организованы специальные курсы повышения квалификации совместно с малазийской Академией SIRIM.
Эти меры направлены на укрепление позиций Узбекистана как одного из ключевых направлений паломнического туризма в регионе.