Қозоғистонда АЭС қурилиши бўйича референдум бўлиб ўтди
Қозоғистонда атом електр стансиясини қуриш бўйича референдум бўлиб ўтди, сайловчиларнинг 51 фоиздан кўпроғи иштирок етди, деб ёзади «Интерфакс» Марказий сайлов комиссиясига таяниб.
Улар овозни ҳақиқий деб тан олиш учун зарур бўлган чегара 50% еканлигини еслатиб ўтишди.
Референдумга қўйилган ягона савол: »Сиз Қозоғистонда атом електр стансияси қурилишига розимисиз?». Референдум натижалари кейинроқ маълум бўлади.
Бундан олдин Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Токайев фуқаролар атом електр стансиясини қуриш ғоясини маъқулласа, у ҳолда бу ишни енг илғор технологияларга ега компанияларнинг халқаро консорсиуми амалга ошириши кераклигини айтди.
Еслатиб ўтамиз: 2024 йил 2 сентабр куни Қосим-Жомарт Токайев Қозоғистонда атом електр стансиясини қуриш бўйича референдум ўтказиш тўғрисидаги фармонни имзолаган еди.
Республика референдумини ташкил етиш ва ўтказиш Референдум ўтказувчи Марказий комиссия функсияларини амалга оширувчи Марказий сайлов комиссиясига, шунингдек, ҳудудий ва участка сайлов комиссияларига юкланади. Референдумни ўтказиш учун 15,5 миллиард тенге сарфланади.

Референдум о строительстве АЭС в Казахстане признан состоявшимся
Референдум о строительстве АЭС в Казахстане состоялся, явка превысила 51%, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на Центральную избирательную комиссию.
Там напомнили, что необходимый порог для признания голосования действительным — 50%.
На референдум был вынесен единственный вопрос: «Согласны ли вы со строительством атомной электростанции в Казахстане?» Итоги референдума станут известны позднее.
Перед этим президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев заявил, что если граждане одобрят идею строительства АЭС, то работы должен выполнять международный консорциум компаний, имеющих самые передовые технологии.
Напомним: 2 сентября 2024 года Касым-Жомарт Токаев подписал указ о проведении референдума по вопросу строительства атомной электростанции в Казахстане.
Организация и проведение республиканского референдума возложены на Центризбирком, выполняющий функции Центральной комиссии референдума, а также на территориальные и участковые избиркомы. На проведение референдума потратят 15,5 миллиарда тенге.