Трамп унга суиқасд қилинган жойда нутқ сўзлади
АҚШнинг собиқ президенти, республикачилардан давлат раҳбари лавозимига номзод Доналд Трамп Батлердаги (Пенсилвания) митингда нутқ сўзлади, у ерда унинг июль ойида бўлиб ўтган аввалги сайловолди тадбирида сиёсатчига суиқасд уюштирилганди.
AҚШнинг собиқ президенти, Республикачилар партиясидан президентликка номзод Доналд Трамп июл ойида унинг олдинги сайловолди кампаниясида сиёсатчига суиқасд уюштирилган Батлерда (Пенсилвания) митингда нутқ сўзлади. Трансляция Fox News, CNN, The New York Times ва бошқа оммавий ахборот воситалари томонидан амалга оширилди.
NYT таъкидлашича, бу сафар хавфсизлик чоралари кучайтирилган: Butler Farm Show мажмуаси ҳудудига кузатув гуруҳлари жойлаштирилди, саҳна ўқ ўтказмайдиган ойналар билан ўралган, қўшни биноларнинг томларида снайперлар навбатчилик қилмоқда. Шунингдек, жойларда маҳаллий мутасаддилар учун ягона қўмондонлик маркази ташкил етилиб, зарарли кимёвий, радиологик ва биологик моддаларни аниқлаш бўйича мутахассислар йетиб келди.
13 июл куни Трамп Бутлерда нутқ сўзлаётганида, 20 ёшли Томас Метю Крукс воқеа жойидан ташқарида, саҳнадан тахминан 120-150 метр узоқликдаги иншоотнинг томига чиқиб, ўт очди. Ўқлардан бири Трампнинг ўнг қулоғини йенгил ўтлаган. Cроокс AҚШ махфий хизмати ходимлари томонидан отиб ўлдирилган. Шунингдек, митинг иштирокчиларидан бири ҳалок бўлди, яна икки нафари яраланди.
Трамп ўз нутқини «Ва мен айтганимдек...» сўзлари билан бошлади ва томошабинлар еътиборини Крукс отишма бошлаган 13 июлда кўрсатилган AҚШга ноқонуний иммиграция ҳақидаги маълумотлардан иборат жадвалга қаратди. «Менга бу диаграмма ёқади. Менга бу диаграмма ёқади. Бу ажойиб емасми?» — деди у. Шундан сўнг сиёсатчи отишмада ҳалок бўлган ўт ўчирувчи Кори Комператор хотирасига бир дақиқа сукут сақлади.
Нутқини давом еттирар екан, Трамп америкаликлар «лоббистлар ва бюрократларга» емас, фақат «Aмериканинг меҳнаткаш фуқароларига» жавоб берадиган йетакчиликка лойиқ еканини айтди. «Охирги саккиз йил ичида кўпчилик бизни келажакка еришишимизга халақит беришга ҳаракат қилишди, менга туҳмат қилишди, айблашди, айблашди, сайлов бюллетенидан олиб ташлашга ҳаракат қилишди ва ким билади дейсиз, балки мени ўлдиришга ҳаракат қилишди», деди сиёсатчи. . «Aммо мен сиз учун курашни тўхтатмадим. Ва мен ҳеч қачон тўхтамайман», — ваъда қилди у оломонга мурожаат қилиб.
CNN'нинг қайд етишича, Трамп аввалроқ ҳужумда амалдаги президент Жо Байден ва Демократик партиядан президентликка номзод Камала Харрисни айблашга уринган: «Уларнинг риторикаси мени отиб ташлашимга олиб келди», деди у сентабр ойида.
Митингда Трампни қўллаб-қувватлаш учун тадбиркор, Тesla ва SpaceX асосчиси Илон Маск келди. «Мен бу ерда бўлишдан фахрланаман», деди у. «Биласизми, инсоннинг ҳақиқий синови - бу олов остида ўзини қандай тутиши. Бизда бир зинапояга кўтарила олмаган, иккинчисида еса ўқ йегандан кейин муштини ҳавога кўтарган президент бор еди. <…> Хўш, кимни Aмерика вакили сифатида кўришни хоҳлайсиз?», —деди у. Тадбиркорнинг сўзларига кўра, 2024 йилги сайловлар «ҳаётимиздаги енг муҳим сайловлар» бўлади.

Трамп выступил на месте покушения на него
Бывший президент США, кандидат на пост главы государства от республиканцев Дональд Трамп выступил на митинге в Батлере (Пенсильвания), где на его предыдущем предвыборном мероприятии в июле на политика произошло покушение.
Бывший президент США, кандидат на пост главы государства от республиканцев Дональд Трамп выступил на митинге в Батлере (Пенсильвания), где на его предыдущем предвыборном мероприятии в июле на политика произошло покушение. Трансляцию вели Fox News, CNN, The New York Times и другие СМИ.
NYT отмечает, что в этот раз меры безопасности были усилены: на территории комплекса Butler Farm Show развернули команды наблюдения, сцену окружили пуленепробиваемым стеклом, а на крышах соседних зданий дежурят снайперы. Кроме того, на месте создали единый командный центр для местных чиновников, туда прибыли специалисты для обнаружения вредных химических, радиологических и биологических веществ.
13 июля, когда Трамп выступал в Батлере, 20-летний Томас Мэттью Крукс забрался на крышу постройки за пределами площадки мероприятия, примерно в 120–150 м от сцены, и открыл огонь. Одна из пуль слегка задела правое ухо Трампа. Крукса застрелили агенты Секретной службы США. Также погиб один из участников митинга, еще двое были ранены.
Свою речь Трамп начал словами «И как я уже говорил...» и обратил внимание собравшихся на таблицу с данными по нелегальной миграции в США, ту самую, которую демонстрировал 13 июля, когда Крукс начал стрелять. «Мне нравится эта диаграмма. Мне нравится этот график. Разве это не прекрасно?» — заявил он. Затем политик объявил минуту молчания в память о пожарном Кори Комператоре, погибшем при стрельбе.
Продолжая выступление, Трамп заявил, что американцы «заслуживают такого руководства, которое будет подчиняться не лоббистам и бюрократам», а только «трудолюбивым гражданам Америки». «За последние восемь лет многие пытались помешать нам достичь такого будущего, оклеветали меня, объявили мне импичмент, предъявили мне обвинения, пытались исключить меня из избирательного бюллетеня и, кто знает, может быть, даже пытались убить меня», — заявил политик. «Но я никогда не прекращал бороться за вас. И никогда не перестану», — пообещал он, обращаясь к собравшимся.
CNN отмечает, что ранее Трамп пытался возложить ответственность за покушение на действующего президента Джо Байдена и кандидата на пост главы государства от демократов Камалу Харрис: «Их риторика привела к тому, что в меня стреляли», — говорил он в сентябре.
Поддержать Трампа на митинге пришел бизнесмен, основатель Tesla и SpaceX Илон Маск. «Для меня большая честь быть здесь», — сказал он. «Знаете, настоящее испытание для человека — это то, как он ведет себя под огнем. У нас был президент, который не мог подняться на один лестничный пролет, а другой поднял кулак в воздух после того, как в него выстрелили. <…> Так кого вы хотите видеть представителем Америки?» — заявил он. По словам предпринимателя, выборы 2024 года станут «самыми важными выборами в нашей жизни».