Мағлуб бўлмаганлар жанги: Битербиев Биволни баҳсли тарзда мағлуб этиб, мутлақ чемпионга айланди
13 октябрь куни Саудия Арабистонининг Ар-Риёд шаҳрида бокс оламидаги энг кутилган жанглардан бири бўлиб ўтди — енгил вазн тоифасида мағлуб бўлмаган чемпионлар Артур Бетербиев ва Дмитрий Бивол мутлақ жаҳон чемпиони унвони учун жанг қилишди. 12 раундлик қарама-қаршилик натижаларига кўра, ҳакамлар Бивал кўпроқ ва аниқроқ ҳужум қилган бўлса-да, ғалабани Битербиевга беришди.
Артур Бетербиев (слева) и Дмитрий Бивол (справа)
12 октябрь куни Ар-Риёдда ярим оғир вазн тоифасида мутлақ жаҳон чемпиони унвони учун баҳс бўлиб ўтди. Ушбу жангда тарихда илк бор россиялик икки боксчи — WBC, WBO ва IBF камарларига эга Артур Бетербиев ва WBA камари соҳиби Дмитрий Бивол тўқнаш келди.
Иккала спортчи ҳам замонавий боксдаги энг яхшилардан бири сифатида мағлубиятсиз жангга киришган. Бивол 23 та жангда 23 та ғалаба қозонган, улардан 12 таси нокаут билан якунланган. БетербиЭв 20 та жангдан 20 тасида ғалаба қозонди ва уларнинг барчаси нокаут билан якунланди.
Дастлабки раундларданоқ БетербиЭв доимий равишда рақибини босиб, биринчи рақамда ҳаракат қилишини дарҳол кўрсатди. Бивол эса манёвр учун жой қолдириб, марказда туришга ҳаракат қиларди. Иккинчиси ҳам ўз ҳужумларида муваффақиятлироқ эди, лекин Бетербиев босиқ кўринарди. У 5-раунд охирида фаоллашди.
Жангнинг иккинчи ярмида боксчилар кетма-кет ҳужумлар ўтказиб, зарбалар беришни давом эттирдилар. 12 раундлик баҳс натижаларига кўра, ҳакамлар Бетербиевга ғалаба берди.
Мутахассислар ушбу жангни сўнгги йилларда энг кутилган жанглардан бири деб аташди — уни бир неча йиллардан бери ташкил этишга ҳаракат қилишди. Дастлаб учрашув 1 июнь куни бўлиб ўтиши керак эди, аммо БетербиЭв жароҳати туфайли жангни тарк этди. Натижада Бивол Малик Зинадга қарши жанг ўтказиб, олтинчи раундда ғалаба қозонди. Бу россияликнинг 2018 йилдан бери биринчи нокаути эди.

12 октября в Эр-Рияде состоялся поединок за звание абсолютного чемпиона мира в полутяжёлой весовой категории. Впервые в истории в этом бою встретились два боксёра из России — Артур Бетербиев, который владеет поясами WBC, WBO и IBF, и Дмитрий Бивол, обладатель пояса WBA.
Оба спортсмена подходили к бою непобеждёнными, считаясь одними из лучших в современном боксе. У Бивола 23 победы в 23 поединках, 12 из которых закончились нокаутом. Бетербиев выиграл 20 из 20 боёв — и все они закончились нокаутом.
С первых раундов Бетербиев сразу дал понять, что будет действовать первым номером, постоянно наседая на своего соперника. Бивол же старался держаться в центре, оставляя место для маневра. Последний также был более успешен в своих атаках, но Бетербиев казался сдержанным. Он активизировался к концу 5 раунда.
Вторую половину боя боксеры продолжали обмениваться ударами, поочередно проводя серии атак. По итогам 12-раундового противостояния судьи отдали победу Бетербиеву.
Эксперты называли этот бой одним из самых ожидаемых за последние годы — его пытались организовать на протяжении нескольких лет. Изначально встреча должна была состояться 1 июня, но Бетербиев снялся с поединка из-за травмы. В результате Бивол провёл бой против Малика Зинада и победил в шестом раунде. Это был первый нокаут россиянина с 2018 года.