Tesla капитализацияси Трамп ғалабасидан кейин 1 трлн долларга етди
Республикачилар партиясидан номзод Дональд Трамп АҚШ президенти сайловида ғалаба қозонганидан кейин Teslаʼнинг бозор қиймати триллион долларга етди. Бу компания акцияларининг сезиларли ўсишига олиб келди.
Фото: Anna Moneymaker / Getty Images
Tesla бош директори Илон Маскнинг Трамп билан яқин ҳамкорлиги компанияга янги маъмуриятда сезиларли устунлик бериши мумкин.
Жума куни бўлиб ўтган кундузги савдоларда Tesla акциялари 6 фоиздан кўпроққа кўтарилиб, 313 доллар атрофида бўлди. Бу 2022 йил сентябридан бери Tesla акциялари 300 доллардан ошганидан бери биринчи марта содир бўлди.
Ҳозирда Tesla бозор капиталлашуви бўйича жаҳондаги тўққизинчи йирик компания ҳисобланади.
Deepwater Asset Management бошқарув шериги Джин Манстернинг таъкидлашича, Tesla акциялари сўнгги 12 савдо кунида 44 фоизга ошган, бу худди шу даврда Nasdaq индексининг 4 фоизлик ўсишидан сезиларли даражада юқори.
Эслатиб ўтамиз, 6 ноябрь куни АҚШда президентлик сайловлари бўлиб ўтди, унда Республикачилар партиясидан номзод Дональд Трамп ғалаба қозонди.

Тесное сотрудничество Илона Маска, генерального директора Tesla, с Трампом может дать компании значительное преимущество в новой администрации.
В ходе внутридневных торгов в пятницу акции Tesla выросли более чем на 6% и достигли отметки около 313 долларов. Это произошло впервые с сентября 2022 года, когда акции Tesla превысили отметку в 300 долларов.
Сейчас Tesla является девятой по величине компанией в мире по рыночной капитализации.
Джин Манстер, управляющий партнёр Deepwater Asset Management, отметил, что акции Tesla выросли на 44% за последние 12 торговых дней, что значительно превышает 4%-ный рост индекса Nasdaq за тот же период.
Напомним, что 6 ноября в США прошли выборы президента, на которых победу одержал кандидат от Республиканской партии Дональд Трамп.