Oʻzbekiston Markaziy Osiyoda farovonlik boʻyicha ikkinchi oʻrinda
Kanadaning HelloSafe tahliliy-moliyaviy platformasi reytingiga koʻra, Oʻzbekiston farovonlik boʻyicha dunyoda 86-oʻrinni egalladi. Markaziy Osiyoda faqat Qozogʻiston “yaxshiroq” yashaydi, u ham Rossiya, Belarus, Xitoy va Turkiyani ortda qoldirdi.
Фото: Yuz.uz
2024-yilda Kanadaning HelloSafe tahliliy-moliyaviy platformasi maʼlumotlariga koʻra, Qozogʻiston dunyoning eng gullab-yashnagan 50 ta mamlakati qatoriga kirdi.
Jahon farovonlik indeksi Jahon banki va BMT maʼlumotlari asosida oltita asosiy indikator boʻyicha hisoblangan:
• aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot,
• aholi jon boshiga yalpi milliy daromad,
• milliy jamgʻarmalar darajasi,
• inson rivojlanishi indeksi,
• Jini koeffitsiyenti (jamiyatda daromadlar taqsimotining notekisligi koʻrsatkichi),
• kambagʻallik darajasi
Batafsil:
Natijada Qozogʻiston 47,36 indeks bilan oʻrtacha farovonlik darajasiga ega davlatlar qatoriga kirib, Rossiya, Belarus, Xitoy, Turkiya va Markaziy Osiyo davlatlarini ortda qoldirdi. Oʻzbekiston 86-oʻrinni, Turkmaniston 103-oʻrinni, Tojikiston 104-oʻrinni, Qirgʻiziston 114-oʻrinni va Afgʻoniston 177-oʻrinni egalladi.
Reytingda Lyuksemburg (farovonlik indeksi — 86,2), Norvegiya, Irlandiya, Shveysariya va Qatar yetakchilik qilmoqda.
Eng kambagʻal davlatlar sifatida Mozambik (farovonlik indeksi — 10,88), Markaziy Afrika Respublikasi va Madagaskar tanlangan.

Казахстан вошёл в число 50 самых процветающих стран мира по версии канадской аналитико-финансовой платформы HelloSafe в 2024 году.
Индекс мирового процветания рассчитан на основе данных Всемирного банка и ООН по шести ключевым индикаторам:
валовой внутренний продукт на душу населения,
валовой национальный доход на душу населения,
уровень национальных сбережений,
индекс человеческого развития,
коэффициент Джини (показатель неравномерности распределения доходов в обществе),
уровень бедности.
Подробнее:
В результате Казахстан оказался среди стран со средним уровнем процветания с индексом 47,36, обогнав Россию, Беларусь, Китай, Турцию и страны Центральной Азии. Узбекистан занял лишь 86 место, Туркменистан — 103, Таджикистан — 104, Кыргызстан — 114 и Афганистан — 177.
Лидерами рейтинга стали Люксембург (индекс процветания – 86,2), Норвегия, Ирландия, Швейцария и Катар.
Самыми бедствующими странами выбраны Мозамбик (индекс процветания – 10,88), Центральноафриканская Республика и Мадагаскар.