Rossiyada 2025-yildan shaurma uchun GOST kuchga kiradi
Rossiyada 2025-yildan Roskachestvo tomonidan ishlab chiqilgan shaurma uchun GOST amal qila boshlaydi. Yangi standart ingrediyentlar, shaurma tayyorlash va sotish bo‘yicha talablarni belgilaydi. Uning ishlab chiqilishi aksariyat namunalarda xavfli bakteriyalarni aniqlagan tekshirish natijalari bilan bog‘liq.
Foto: tula.mk.ru
Rossiyada 2025-yildan Roskachestvo tomonidan ishlab chiqilgan shaurma uchun GOST amal qila boshlaydi. Bu haqda tashkilot rahbari Maksim Protasov TASSga bergan intervyusida ma’lum qildi. Standartning birinchi versiyasi allaqachon tayyor bo‘lib, tez orada jamoatchilik muhokamasiga qo‘yiladi.
GOST ingrediyentlarga va shaurma tayyorlash jarayoniga qo‘yiladigan talablarni belgilaydi. Uni ishlab chiqish 2024-yilning yozida boshlangan, shuningdek, umumiy ovqatlanish sohasida oziq-ovqat xavfsizligini tartibga soluvchi standart yaratilmoqda.
Protasovning ta’kidlashicha, shourma sotish segmenti alohida nazoratni talab qiladi. Oldingi tekshiruvlar davomida ko‘plab savdo shoxobchalari mahsulotlarida xavfli bakteriyalar, jumladan ichak tayoqchasi, listeriya va tilla rang stafilokokk aniqlandi. O‘rganilgan 29 ta namunadan faqat bittasi xavfsiz ekani aniqlandi.
Shaurma tarkibiy qismlarining o‘ziga xos xususiyatlari tufayli epidemiologik xavfi yuqori bo‘lgan mahsulotlar qatoriga kiradi, bu esa ommaviy zaharlanish xavfini keltirib chiqaradi. Rospotrebnadzor mahsulotni 85 darajadan past bo‘lmagan haroratda besh-yetti daqiqa davomida tayyorlashni tavsiya qiladi va bu talablar, mutaxassislarning fikriga ko‘ra, majburiy bo‘lishi kerak.
GOST tavsiyaviy xususiyatga ega bo‘lsa-da, soha vakillari yagona standartlar bozorga zarar yetkazmaydi, deb hisoblaydilar. Ular mahsulot sifatini yaxshilash va iste’molchilar xavfsizligini oshirishga yordam beradi. Standartni shakllantirish Restoratorlar va mehmonxonalar federatsiyasi bilan birgalikda xalqaro me’yorlar, SanPiN va amaliy tajribani hisobga olgan holda amalga oshiriladi.

В России с 2025 года начнет действовать ГОСТ на шаурму, разработанный Роскачеством. Об этом сообщил глава организации Максим Протасов в интервью ТАСС. Первая версия стандарта уже готова и вскоре будет вынесена на общественное обсуждение.
ГОСТ определит требования к ингредиентам и процессу приготовления шаурмы. Его разработка началась летом 2024 года, а также ведется создание стандарта, регулирующего пищевую безопасность в сфере общественного питания.
Протасов отметил, что сегмент продажи шаурмы требует особого контроля. В ходе предыдущих проверок в продукции многих точек продажи были обнаружены опасные бактерии, включая кишечную палочку, листерии и золотистый стафилококк. Из 29 исследованных образцов безопасным оказался лишь один.
Шаурма относится к продуктам с повышенным эпидемиологическим риском из-за особенностей ее ингредиентов, что создает угрозу массовых отравлений. Роспотребнадзор рекомендует готовить продукт при температуре не ниже 85 градусов в течение пяти-семи минут, и эти требования, по мнению экспертов, должны стать обязательными.
Хотя ГОСТ носит рекомендательный характер, представители отрасли считают, что единые стандарты не нанесут вреда рынку. Они помогут улучшить качество продукции и повысить безопасность потребителей. Формирование стандарта проводится совместно с Федерацией рестораторов и отельеров с учетом международных норм, СанПиН и практического опыта.