“Qozog‘iston temir yo‘li” (KTJ) va “O‘zbekiston temir yo‘llari” Ostona va Samarqandni bog‘laydigan yangi yo‘lovchi temir yo‘l yo‘nalishini yo‘lga qo‘yishga kelishib oldi. Qaror yo‘lovchi tashish sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishga bag‘ishlangan muzokaralar chog‘ida qabul qilindi, deb xabar beradi KTJ matbuot xizmati.
Tomonlar mamlakatlar o‘rtasida sayyohlik poyezdlarini yo‘lga qo‘yish to‘g‘risidagi bitimni imzoladi, shuningdek, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun ishchi guruh tuzdi. Ushbu hamkorlikning ilk natijasi “Jibek Joly” sayyohlik poyezdining ishga tushirilishi bo‘ldi.
Shuningdek, yo‘lovchilarga qulaylik yaratish maqsadida xalqaro yo‘nalishlar jadvalini optimallashtirish masalalari muhokama qilindi. Ushbu o‘zgarishlar doirasida O‘zbekiston tashabbusi bilan 1-sonli Olmaota – Toshkent poyezdining harakat jadvaliga tuzatishlar kiritildi.

«Казахстан темир жолы» (КТЖ) и «Узбекистон темир йуллари» договорились о запуске нового пассажирского железнодорожного маршрута, который соединит Астану и Самарканд. Решение было принято в ходе переговоров, посвященных развитию сотрудничества в сфере пассажирских перевозок, сообщает пресс-служба КТЖ.
Стороны подписали соглашение о запуске туристических поездов между странами, а также сформировали рабочую группу для реализации совместных проектов. Первым результатом этого сотрудничества стал запуск туристического поезда «Jibek Joly».
Также обсуждались вопросы оптимизации расписания международных маршрутов для повышения удобства пассажиров. В рамках этих изменений, по инициативе Узбекистана, был скорректирован график движения поезда №½ «Алматы – Ташкент».