Pokiston Oʻzbekistonga farmatsevtika sohasini yangi bosqichga koʻtarishda yordam beradi
Pokistonlik farmatsevtika kompaniyasi Oʻzbekistonda yangi investitsiya loyihasini amalga oshirishni rejalashtirmoqda. Bu farmatsevtika sohasining rivojlanishiga va xorijiy hamkorlar uchun jozibadorligini oshirishga xizmat qiladi.
19-yanvar kuni Oʻzbekiston elchisi Alisher Toʻxtayev Pokistonning yetakchi “Getz Pharma” farmatsevtika kompaniyasi rahbari Xolid Mahmud bilan uchrashib, farmatsevtika sohasini yanada rivojlantirish va mamlakatda dori vositalarini ishlab chiqarish boʻyicha investitsiya loyihasini amalga oshirish masalalarini muhokama qildi.
Kompaniya rahbari taʼkidlaganidek, respublikada amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar biznes yuritish sohasida yangi imkoniyatlar yaratmoqda, bu esa xorijiy investitsiyalar oqimining doimiy ravishda oʻsishiga asos boʻlmoqda.
Uchrashuv davomida ular Oʻzbekistonda farmatsevtika sanoatini yangi bosqichga olib chiqish va shu orqali sohaning xorijiy investitsiyalar uchun jozibadorligini oshirish uchun xalqaro standartlashtirish tizimlarini, jumladan JSST sertifikatlashtirish tizimini joriy etish va tashkilot tomonidan akkreditatsiyadan oʻtgan laboratoriyalarni tashkil etish zarurligini taʼkidladilar. Shu munosabat bilan Pokiston tomoni Oʻzbekiston Sogʻliqni saqlash vazirligi va Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi bilan hamkorlik qilishga va tajriba almashishga tayyorligini bildirdi.
Yaratilgan sharoitlar va taqdim etilayotgan imtiyozlardan maksimal darajada foydalanish maqsadida, kompaniya rahbari “Tashkent Pharma Park” klasteri hududida 2029-yilda toʻliq quvvat bilan ishga tushadigan biotexnologik farmatsevtika ishlab chiqarish korxonasini barpo etish loyihasini amalga oshirish boshlangani haqida maʼlumot berdi.

Пакистан поможет Узбекистану вывести фармацевтическую отрасль на новый уровень
Пакистанская фармкомпания планирует реализовать в Узбекистане новый инвестпроект. Это будет способствовать развитию фармацевтической сферы, повышая ее привлекательность для зарубежных партнеров.
19 января посол Узбекистана Алишер Тухтаев встретился с главой ведущей фармацевтической компании Пакистана «Getz Pharma» Халидом Махмудом и обсудил вопросы дальнейшего развития фармацевтической отрасли и реализацию инвестиционного проекта по производству лекарственных средств в стране.
Глава компании отметил, что реализуемые в республике масштабные реформы создают новые возможности в сфере ведения бизнеса, что создает основу для постоянного увеличения притока иностранных инвестиций.
В ходе встречи они отметили необходимость внедрения международных систем стандартизации, включая сертификацию ВОЗ, и создания аккредитованных организацией лабораторий для того, чтобы вывести развитие фармацевтической промышленности в Узбекистане на новый уровень, тем самым повысить привлекательность отрасли для иностранных инвестиций. В этой связи пакистанская сторона выразила готовность к сотрудничеству и обмену опытом с Министерством здравоохранения и Агентством по развитию фармацевтической отрасли Узбекистана.
Чтобы максимально использовать созданные условия и предоставляемые льготы, глава компании сообщил о начале реализации проекта по созданию биотехнологического фармацевтического производственного предприятия на территории кластера «Tashkent Pharma Park», которое на полную мощность заработает в 2029 году.