Oʻzbekiston prezidenti Turkmaniston TIV rahbari Rashid Meredovni qabul qildi
Oʻzbekiston prezidenti navbatdagi Oʻzbekiston—Turkmaniston siyosiy maslahatlashuvlarini oʻtkazish dasturi doirasida mamlakatimizda boʻlib turgan Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisi oʻrinbosari, tashqi ishlar vaziri Rashid Meredovni qabul qildi.
Shavkat Mirziyoyev 27-yanvar kuni navbatdagi Oʻzbekiston—Turkmaniston siyosiy maslahatlashuvlarini oʻtkazish dasturi doirasida mamlakatimizda boʻlib turgan Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisi oʻrinbosari, tashqi ishlar vaziri Rashid Meredovni qabul qildi.
Suhbat avvalida vazir Rashid Meredov davlat rahbariga Turkmaniston prezidenti Serdar Berdimuhamedov va turkman xalqining milliy yetakchisi, mamlakat Xalq Maslahati raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oʻzbekiston—Turkmaniston doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Tovar ayirboshlash hajmi jadal oʻsib, 2024-yilda 1,1 milliard dollardan oshgani qayd etildi. Birgalikda “Shovot—Toshovuz” chegaraoldi savdo zonasi tashkil etilmoqda. Sanoat kooperatsiyasi, energetika, transport va logistika, qishloq xoʻjaligi va suvdan foydalanish sohalarida yaqin va oʻzaro manfaatli hamkorlik davom ettirilmoqda. Hududlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuv kengaymoqda.
Gurbanguli Berdimuhamedovning oʻzbek tilida chop etilgan “Hakyda göwheri” (“Tafakkur gavhari”) nomli yangi kitobi taqdimoti Toshkent shahrida oʻtkazilgani uchun Turkmaniston rahbariyati nomidan Oʻzbekiston yetakchisiga chuqur minnatdorlik bildirildi.
Oʻzbekiston va Turkmaniston oʻrtasidagi koʻp qirrali sheriklikning yangi keng koʻlamli kun tartibini shakllantirish, boʻlajak oliy darajadagi tashriflar, mintaqa davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi va “Markaziy Osiyo plyus” formatidagi sammitlarga tayyorgarlik koʻrishga alohida eʼtibor qaratildi.

Шавкат Мирзиёев 27 января принял заместителя председателя Кабинета Министров Туркменистана, министра иностранных дел Рашида Мередова, находящегося в нашей стране в рамках программы проведения очередных узбекско-туркменских политических консультаций.
В начале беседы министр Рашид Мередов передал главе нашего государства искренние приветствия и добрые пожелания от Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова и Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты страны Гурбангулы Бердымухамедова.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Отмечен динамичный рост объемов товарооборота, который в 2024 году превысил 1,1 миллиарда долларов. Совместно создается зона приграничной торговли «Шават-Дашогуз». Продолжается тесное и взаимовыгодное сотрудничество в сфере промышленной кооперации, энергетики, транспорта и логистики, сельского хозяйства и водопользования. Расширяются межрегиональные контакты и культурно-гуманитарный обмен.
От имени руководства Туркменистана была выражена глубокая признательность лидеру Узбекистана за проведение в городе Ташкенте презентации новой книги Гурбангулы Бердымухамедова «Hakyda göwheri» («Жемчужина разума»), которая была опубликована на узбекском языке.
Особое внимание уделено формированию новой обширной повестки многопланового партнерства Узбекистана и Туркменистана, подготовке предстоящих визитов на высшем уровне, Консультативной встречи глав государств региона и саммитов в формате «Центральная Азия плюс».