3-fevral, dushanba kuni ispaniyalik futbolchi Jenni Ermoso Ispaniya futbol federatsiyasining sobiq prezidenti Luis Rubialasga qarshi sud jarayonida ishtirok etdi. U 2023-yilgi futbol boʻyicha jahon chempionatida gʻalaba qozonganidan soʻng terma jamoani taqdirlash chogʻida sodir boʻlgan boʻsaga rozilik bermaganini tasdiqladi.
Sportchining soʻzlariga koʻra, Rubial uning boshidan ushlab, lablaridan oʻpgan, bu uning fikricha doʻstona ishora doirasidan chetga chiqqan. Ermosoning taʼkidlashicha, bunday xatti-harakatlarga har qanday kontekstda yoʻl qoʻyib boʻlmaydi.
Rubialas futbolchiga jinsiy zoʻravonlik va uni oʻzaro boʻsa boʻlganini aytishga majburlash uchun bosim oʻtkazishda ayblanmoqda. Prokuratura unga 2,5 yil qamoq jazosi berishni talab qilmoqda. U bilan birga sudlanuvchilar kursisida Ermosoga bosim oʻtkazishda ayblanayotgan Ispaniya futbol federatsiyasining yana uch sobiq amaldori ham bor edi.
Sud jarayoni 19-fevralga qadar davom etadi.
Jahon chempionatidagi janjal
Voqea 2023-yil avgust oyida Avstraliyada Ispaniya ayollar terma jamoasini taqdirlash marosimida sodir boʻlgan. Rubialas minbarda Ermosoni oʻpdi va keyinchalik buni his-tuygʻular shiddati va uning roziligi bilan qilganini aytdi. Biroq futbolchi bu soʻzlarni rad etib, uni shilqimlikda aybladi.
Voqeadan keyingi dastlabki kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda Ermoso nomidan bayonot paydo boʻldi, unda bu boʻsa “tabiiy ishora” boʻlgani taʼkidlangan. Keyinchalik maʼlum boʻlishicha, bu post uning ruxsatisiz eʼlon qilingan.
Janjal keng jamoatchilik eʼtirofiga, ispan siyosatchilari tomonidan qoralanishiga va Ermosoning ommaviy qoʻllab-quvvatlanishiga sabab boʻldi. Rubialas oʻz lavozimini egallab turgan paytda 80 dan ortiq futbolchi ayol terma jamoada oʻynashdan bosh tortgan. 2023-yilning kuzida u isteʼfoga chiqdi va FIFA tomonidan uch yilga futbol bilan bogʻliq har qanday faoliyatdan chetlashtirildi.
Bu voqea sportda ayollarning teng huquqlari uchun kurashadigan #SeAcabó (“Hammasi tugadi”) harakatiga turtki boʻldi va #MeToo kampaniyasining analogiga aylandi.

В Мадриде начался суд над бывшим главой Федерации футбола Испании Луисом Рубиалесом
В Испании начался судебный процесс над бывшим главой Федерации футбола Испании Луисом Рубиалесом. Суд над Луисом Рубиалесом стал продолжением громкого скандала, разразившегося после чемпионата мира по женскому футболу 2023 года. Бывшего президента Федерации футбола Испании обвиняют в сексуализированном насилии и давлении на спортсменку Дженни Эрмосо.
В понедельник, 3 февраля, испанская футболистка Дженни Эрмосо выступила на судебном процессе против бывшего президента Федерации футбола Испании Луиса Рубиалеса. Она подтвердила, что не давала согласия на поцелуй, который произошел во время награждения сборной после победы на чемпионате мира по футболу в 2023 году.
По словам спортсменки, Рубиалес схватил ее за голову и поцеловал в губы, что, по ее мнению, выходит за рамки дружеского жеста. Эрмосо подчеркнула, что такие действия недопустимы в любом контексте.
Рубиалеса обвиняют в сексуализированном насилии и давлении на футболистку с целью заставить ее заявить, что поцелуй был обоюдным. Прокуратура требует для него 2,5 года тюремного заключения. Вместе с ним на скамье подсудимых оказались еще три бывших чиновника Федерации футбола Испании, которых обвиняют в оказании давления на Эрмосо.
Судебный процесс продлится до 19 февраля.
Скандал на чемпионате мира
Инцидент произошел в августе 2023 года во время церемонии награждения женской сборной Испании в Австралии. Рубиалес поцеловал Эрмосо на трибуне, заявив позже, что сделал это в порыве эмоций и с ее согласия. Однако футболистка опровергла эти слова и обвинила его в домогательствах.
В первые дни после происшествия в соцсетях от имени Эрмосо появилось заявление, в котором утверждалось, что поцелуй был «естественным жестом». Позже выяснилось, что этот пост был опубликован без ее ведома.
Скандал вызвал широкий общественный резонанс, осуждение со стороны испанских политиков и массовую поддержку Эрмосо со стороны спортсменов. Более 80 футболисток отказались выступать за сборную, пока Рубиалес занимает свой пост. Осенью 2023 года он ушел в отставку и был отстранен ФИФА на три года от любой деятельности, связанной с футболом.
Случившееся стало толчком для движения #SeAcabó («Все кончено»), которое борется за равные права женщин в спорте, став аналогом кампании #MeToo.