Chegaradan navbatsiz oʻtish uchun nazorat-oʻtkazish punktida pulli xizmat paydo boʻladi
Oʻzbekistonda bojxona nazoratidan navbatda turmasdan tezda oʻtish imkonini beruvchi Fast-track pulli xizmati rasman joriy etilmoqda. Ushbu xizmatdan foydalanuvchi yoʻlovchilar, shuningdek, ularning bagaji va qoʻl yuki alohida zonada tekshiriladi, bu jarayonni tezlashtiradi.
Oʻzbekistonda nazorat-oʻtkazish punktlarida “Fast-Track” xizmati yoʻlga qoʻyiladi.
Bu fuqarolarga davlat chegarasidan navbatda turmasdan oʻtish imkonini beradi. Buning uchun ariza oldindan Bojxona qoʻmitasi sayti yoki elektron toʻlov tizimlari orqali rasmiylashtirilishi lozim. Ushbu xizmatdan foydalanuvchi yoʻlovchilar, shuningdek, ularning bagaji va qoʻl yuki alohida zonada tekshiriladi, bu jarayonni tezlashtiradi.
Fast-Track xizmatining narxi har bir voyaga yetgan yoʻlovchi uchun navbatni rasmiylashtirish kunidagi BHMning 15 foizini tashkil qiladi.
Yana bir yangilik — “Elektron navbat” tizimi joriy etildi. Endi haydovchilar Bojxona qoʻmitasining rasmiy sayti yoki maxsus kutish zonalarida navbatga yozilishi mumkin.

На КПП появится платная услуга для пересечения границы вне очереди
В Узбекистане официально вводится платная услуга Fast-track, позволяющая быстро пройти таможенный контроль, не стоя в очереди. Пассажиры, пользующиеся этой услугой, а также их багаж и ручная кладь будут проверяться в отдельной зоне, что ускорит процесс.
На контрольно-пропускных пунктах в Узбекистане появится услуга Fast-Track, сообщает Минюст.
Это позволит гражданам проходить государственную границу, не стоя в очереди. Для этого необходимо заранее оформить заявку через сайт Таможенного комитета или электронные платежные системы. Пассажиры, пользующиеся этой услугой, а также их багаж и ручная кладь будут проверяться в отдельной зоне, что ускорит процесс.
Стоимость услуги Fast-Track составляет 15% от БРВ на день оформления очереди для каждого совершеннолетнего пассажира.
Еще одним нововведением стало внедрение системы «Электронная очередь». Теперь водители смогут записаться в очередь через официальный сайт Таможенного комитета или в специальных зонах ожидания.