AQSH prezidenti Donald Tramp va Rossiya yetakchisi Vladimir Putin telefon orqali muloqot qilib, Ukrainadagi vaziyat va uni hal qilish yoʻllarini muhokama qildi. Bu haqda Amerika prezidenti New York Post nashriga maʼlum qildi.
“Men yaxshisi jim turaman”, — dedi Tramp suhbat qancha davom etgani haqidagi savolga javob berar ekan.
Shuningdek, u Putin bilan suhbatining davomiyligi va tafsilotlarini oshkor qilmaslikni afzal koʻrishini aytdi. Shu bilan birga, Tramp Rossiya prezidenti jang maydonida halok boʻlayotgan askarlardan xavotirda ekanini taʼkidlab, Rossiya prezidentiga bu muammo “haqiqatan ham befarq emasligi” va u “odamlar oʻlishni toʻxtatishini xohlashini” taʼkidladi.
Tramp, shuningdek, Rossiya-Ukraina mojarosini toʻxtatish boʻyicha aniq reja borligini taʼkidlab, uning tezroq amalga oshirilishiga umid bildirdi va qoʻshimcha qildi: "Ukrainada shunday dahshatli urush bor. Men bu bemazagarchilikka chek qoʻymoqchiman.

Президент США Дональд Трамп и российский лидер Владимир Путин провели телефонный разговор, в ходе которого они обсудили ситуацию на Украине и возможные пути ее разрешения. Об этом американский президент сообщил в New York Post.
«Я лучше промолчу», — сказал Трамп, отвечая на вопрос о том, как долго длилась беседа.
Также он заявил, что предпочел бы не раскрывать продолжительность и детали своего разговора с Путиным. Однако Трамп отметил, что российский президент обеспокоен по поводу гибели солдат на поле боя, подчеркнув, что российскому президенту «действительно небезразлична» эта проблема и что он «хочет, чтобы люди перестали умирать».
Трамп также отметил наличие конкретного плана для прекращения российско-украинского конфликта и выразил надежду на его быстрое осуществление, добавив: «На Украине такая ужасная война. Я хочу покончить с этой чертовщиной».