Markaziy bankning Bank nazorati qoʻmitasi yanvar oyidagi yigʻilishlarida 44 ta masalani koʻrib chiqdi
Markaziy bankning Bank nazorati qoʻmitasi yanvar oyidagi yigʻilishlarni yakunladi. Asosiy eʼtibor kredit tashkilotlarini roʻyxatga olish, litsenziyalash va moliyaviy holat masalalariga qaratildi. Tekshiruvlar natijasida ayrim banklar va toʻlov operatorlariga jarima va ogohlantirishlar berilgan.
Markaziy bankning Bank nazorati qoʻmitasi tomonidan 2025-yil yanvar oyida 9 ta yigʻilish oʻtkazilib, ularda 44 ta masala koʻrib chiqildi va tegishli qarorlar qabul qilindi.
Muhokamalarning asosiy qismi roʻyxatdan oʻtkazish va litsenziyalash masalalariga bagʻishlandi. Ushbu yoʻnalishda kredit tashkilotlarining ustavlariga oʻzgartirishlar kiritish (7 ta holat), yangi mikromoliya tashkilotlarini roʻyxatdan oʻtkazish (11) va banklarning ustav kapitalidagi ulushlarga egalik qilishga ruxsatnoma berish (2 ta holat) kabi 36 ta masala koʻrib chiqildi.
Shuningdek, bank tuzilmalari bilan ishlash uchun bitta auditor malaka sertifikati berildi. Tijorat banklarida asosiy lavozimlarga, shu jumladan kuzatuv kengashlari va boshqaruv aʼzoligiga nomzodlar koʻrib chiqildi (14 ta holat).
Muhim qarorlardan biri “Start Kapital Invest” kredit uyushmasini tugatishni yakunlash va uni Kredit uyushmalari davlat reyestridan chiqarish boʻldi.
Bundan tashqari, qoʻmita kredit tashkilotlarining moliyaviy holatini tahlil qildi. Markaziy bank normativlariga rioya etilishi, tijorat banklari, mikromoliyalash va toʻlov tashkilotlarini tekshirish natijalari, shuningdek, fuqarolar va yuridik shaxslarning murojaatlarini koʻrib chiqish toʻgʻrisidagi qonun hujjatlarining ijro etilishi masalalari koʻrib chiqildi. Bu borada 8 ta masala oʻrganildi.
Tekshiruvlar natijasida qoidabuzarliklar aniqlandi. Toʻlov tizimining bir operatori Markaziy bank talablariga rioya qilmagani uchun ehtimoliy sanksiyalar toʻgʻrisida ogohlantirildi. Aniqlangan qoidabuzarliklar uchun 10 ta bankka nisbatan jarimalar qoʻllanildi.

В январе 2025 года Комитет банковского надзора Центрального банка провел девять заседаний, на которых рассмотрел 44 вопроса и принял соответствующие решения.
Основная часть обсуждений была посвящена регистрации и лицензированию. В этом направлении рассмотрены 36 вопросов, включая внесение изменений в уставы кредитных организаций (7 случаев), регистрацию новых микрофинансовых организаций (11) и выдачу разрешений на владение долями в уставном капитале банков (2 случая).
Также был выдан один квалификационный сертификат аудитора для работы с банковскими структурами. Рассмотрены кандидатуры на ключевые должности в коммерческих банках, включая членов наблюдательных советов и правлений (14 случаев).
Одним из значимых решений стало завершение ликвидации кредитного союза Start Kapital Invest и его исключение из Государственного реестра кредитных союзов.
Кроме того, комитет анализировал финансовое состояние кредитных организаций. Рассмотрены вопросы соблюдения нормативов Центрального банка, результаты проверок коммерческих банков, микрофинансовых и платежных организаций, а также исполнение законодательства о рассмотрении обращений граждан и юридических лиц. В этой сфере было изучено 8 вопросов.
По итогам проверок выявлены нарушения. Один оператор платежной системы получил предупреждение о возможных санкциях за несоблюдение требований ЦБ. В отношении 10 банков были применены штрафы за обнаруженные нарушения.