“Oʻtgan 5 oy ichida oʻzimdan oʻtgani faqat oʻzimga, oilamga, eng yaqinlarimga ayon. Haqiqat egilganda egilib, bukilgandayam ikki bukilib baribir sinmadi, u baribir yuzaga chiqdi. Yuzaga chiqadi ham. Hali oldinda qiladigan ishlar, yana koʻp sinovli kunlar bor. Ilohim bularning hammasidan yorugʻ yuz bilan oʻtish nasib qilsin”, — deb yozadi Allamjonov.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston harbiy sudi chorshanba kuni prezident maʼmuriyatining sobiq xodimi Komil Allamjonovga suiqasd qilish ishi boʻyicha ayblanayotgan 10 kishiga nisbatan hukm chiqargandi. Bu haqda Oliy sud matbuot xizmati xabar bergan.
Hukmga koʻra, Shuhrat Rasulov 23 yilga, Javlon Yunusov 18 yil 6 oyga, Shohrux Ahmedov 23 yilga, Ismoil Jahongirov 23 yilga va Doniyor Toshxoʻjayev (Toshkent shahar IIBB boshligʻining sobiq birinchi oʻrinbosari) 7 yilga ozodlikdan mahrum etildi.
Qolgan 5 nafar sudlanuvchiga ham “qilmishlariga yarasha” ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
26-oktyabr kuni Oʻzbekiston prokuraturasi mamlakatning Toshkent viloyatida ikki nomaʼlum shaxs Range Rover avtomobilini oʻqqa tutgani haqida xabar berdi. Mashinada Oʻzbekiston prezidenti administratsiyasi axborot siyosati departamentining sobiq rahbari Komil Allamjonov boʻlgan.
Keyinchalik matbuotda qandaydir “chechen izi” haqida mish-mishlar tarqaldi.
Checheniston rahbari Ramzan Qodirov Oʻzbekistonda sobiq amaldor oʻtirgan avtomobil oʻqqa tutilishida “chechen izi” borligi haqidagi daʼvolarni asossiz deb atadi.

Бывший сотрудник Администрации президента Комил Алламжонов впервые прокомментировал попытку покушения, совершенную в октябре прошлого года.
«То, что я пережил за последние пять месяцев, известно только мне, моей семье и близким. Истина гнулась, сгибалась, но не сломалась — она все равно вышла на поверхность. И будет выходить. Впереди еще много работы и испытаний. Дай Бог нам всем удачи», — написал Алламжонов.
Напомним, военный суд Узбекистана в среду вынес приговор в отношении 10 человек, обвиненных по уголовному делу о покушении на бывшего сотрудника Администрации президента Комила Алламжонова. Об этом сообщила пресс-служба Верховного суда.
Согласно приговору, Шухрат Расулов получил 23 года лишения свободы, Джавлан Юнусов - 18 лет 6 месяцев, Шохрух Ахмедов - 23 года, Исмоил Жаҳонгиров - 23 года и Дониёр Ташходжаев (бывший первый замначальника ГУВД Ташкента) - 7 лет.
Оставшиеся 5 подсудимых также приговорены к лишению свободы «соответственно их деяниям».
26 октября прокуратура Узбекистана сообщила, что двое неизвестных обстреляли автомобиль Range Rover в Ташкентской области страны. В машине находился Комил Алламжонов — бывший глава департамента информационной политики администрации президента Узбекистана.
Позднее в прессе пошли слухи о неком «чеченском следе».
Глава Чечни Рамзан Кадыров назвал безосновательными заявления о «чеченском следе» в обстреле в Узбекистане автомобиля, в котором находился экс-чиновник.