Transport vaziri Ilhom Mahkamov Koreya Eksimbankining Toshkentdagi vakolatxonasi rahbari Sangjin Kan bilan muzokaralar oʻtkazdi. Bu haqda OʻzA xabar bermoqda.
Uchrashuv davomida Koreya Eksimbanki vakolatxonasi rahbari “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ ehtiyojlari uchun “Hyundai Rotem” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan 6 ta elektropoyezdni xarid qilish loyihasining amalga oshirilishi haqida maʼlumot berdi.
Eslatib oʻtamiz, 2023-yil oktyabr oyida Janubiy Koreyaning Hyundai Rotem kompaniyasining 6 ta tezyurar poyezdi, shuningdek, Chexiyaning Skoda kompaniyasining 30 ta elektropoyezdini sotib olish rejalari haqida xabar berilgandi.
Loyihani Janubiy Koreya Iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish jamgʻarmasi (EDCF) mablagʻlari hisobidan moliyalashtirish taklif qilindi. 0,1 foizli kreditning kutilayotgan miqdori 185 mln yevroni tashkil etadi, muddati — 35 yil.
Hyundai Rotem — Hyundai Motor Group tarkibiga kiradi. 1979-yilda tashkil etilgan. Oʻshandan beri u yetakchi poezd va tramvay yetkazib beruvchilardan biri hisoblanadi. Kompaniya poyezdlari 50 dan ortiq mamlakatlarda, jumladan, AQSH, Yangi Zelandiya, Avstraliya, Kanadada ishlatiladi. Markaziy Osiyoda Hyundai Rotem mahsulotlari Qozogʻistonda ishlatiladi - bu kompaniyaning poyezdlari Olmaota metrosiga xizmat koʻrsatadi.
Skoda Transportation guruhi 1995-yilda Plzenda tashkil etilgan. Temir yoʻl lokomotivlari, metro vagonlari, shahar atrofi elektropoyezdlari, shuningdek, tramvaylar, trolleybuslar, avtobuslar, dvigatellar, tortish uskunalari ishlab chiqaradi. Konglomerat temir yoʻl va jamoat transportini modernizatsiya qilish bilan ham shugʻullanadi. Brend dunyoning 14 mamlakati, jumladan Polsha, Xitoy va AQSH bilan hamkorlik qiladi.

Узбекистан готовится к приему 6 высокоскоростных поездов Hyundai Rotem
Узбекистан готовится к приему 6 высокоскоростных поездов южнокорейской Hyundai Rotem. Также ожидается поставка 30 электропоездов.
Фото: Hyundai Rotem
Министр транспорта Ильхом Махкамов провел переговоры с главой представительства Корейского Эксимбанка в Ташкенте Сангжином Каном. Об этом сообщает УзА.
В ходе встречи глава представительства Корейского Эксимбанка предоставил информацию о ходе реализации проекта по закупке 6 электропоездов, произведенных компанией «Hyundai Rotem», для нужд АО «Узбекистон темир йуллари».
Напомним, о планах закупки 6 высокоскоростных поездов южнокорейской Hyundai Rotem, а также 30 электропоездов чешской Skoda сообщалось в октябре 2023 года.
Финансировать проект предлагалось за счёт средств Фонда развития экономического партнёрства Южной Кореи (EDCF). Ожидаемая сумма кредита под 0,1% составит 185 млн евро, срок — 35 лет.
Hyundai Rotem — часть Hyundai Motor Group. Основана в 1979 году. С тех пор считается одним из ведущих поставщиков поездов и трамваев. Поезда компании используются более чем в 50 странах, включая США, Новую Зеландию, Австралию, Канаду. В Центральной Азии продукцию Hyundai Rotem использует Казахстан — поезда этой компании обслуживают метро в Алматы.
Группа компания Skoda Transportation основана в 1995 года в Пльзене. Производит железнодорожные локомотивы, вагоны метро, пригородные электропоезда, а также трамваи, троллейбусы, автобусы, двигатели, тяговое оборудования. Конгломерат также занимается модернизацией железнодорожного и общественного транспорта. Бренд сотрудничает с 14 странами мира, включая Польшу, Китай и США.