Oʻzbekistonda parasportchilarni tayyorlash va saralash tizimi soddalashtiriladi
Oʻzbekistonda adaptiv sport faol rivojlanmoqda. Para sportchilarni tayyorlash uchun yangi taʼlim dasturlari yaratilmoqda, terma jamoaga saralash tizimi soddalashtirilmoqda va musobaqalarni oʻtkazish zamonaviylashtirilmoqda. A. I. Gersen nomidagi universitetning Toshkent filialida adaptiv sport fakultetini ochish rejalashtirilmoqda.
Foto: O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi
Adaptiv sport assotsiatsiyasi A.I.Gersen nomidagi Rossiya davlat pedagogika universiteti bilan birgalikda sportchilarni tayyorlashning ilmiy usullarini ishlab chiqmoqda. Ushbu universitetning Toshkent shahridagi filialida adaptiv sport fakultetini ochish rejalashtirilgan. Bu haqda prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov xabar berdi.
Para sportchilar bilan ishlaydigan murabbiylar uchun malaka sertifikatini olish tizimi soddalashtiriladi. Qayta tayyorgarlikdan oʻtish ham oson boʻladi.
Bundan tashqari, milliy terma jamoalarga sportchilarni saralab olish tizimi ham oʻzgaradi. Ilgari u yerga faqat respublika musobaqalari gʻoliblari borardi. Endi nogironligi boʻlgan sportchilar sport normativlarini bajarishdagi natijalariga qarab tanlab olinadi.
Musobaqalar va oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini tashkil etish qoidalari ham oʻzgarmoqda. Endi chempionatlar Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlari tizimi boʻyicha oʻtkaziladi. Demak, asosiy musobaqalar bilan birga parasport turnirlari ham boʻlib oʻtadi. Mashgʻulotlar esa barcha sportchilar uchun umumiy boʻladi.
Soʻnggi uch yilda parasport bilan shugʻullanuvchilar soni 4 barobar koʻpayib, 7 mingdan oshdi. Ularning 29 foizini ayollar tashkil etadi. Imkoniyati cheklangan yoshlar uchun sport toʻgaraklari ham koʻpaydi. Ilgari 33 ta maktabda boʻlgan boʻlsa, hozir 235 taga yetdi.
Mamlakatimizning turli hududlarida parasportchilar uchun 39 ta ixtisoslashtirilgan sport maktablari faoliyat koʻrsatmoqda.
Bundan tashqari, har yili 100 dan ortiq sportchi va murabbiylar xorijda malaka oshirib qaytmoqda.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekistonda olimpiya sport turlari boʻyicha yangi musobaqalar tizimi — “Yangi Oʻzbekistonning Olimpiya choʻqqilari” paydo boʻladi. Turnirlar yiliga ikki marta hududlarda oʻtkaziladi, eng yaxshi sportchilar uy-joy va avtomobil bilan taqdirlanadi.

В Узбекистане упростят систему подготовки и отбора параспортсменов
В Узбекистане активно развивается адаптивный спорт. Для подготовки параспортсменов создают новые образовательные программы, упрощают систему отбора в сборную и модернизируют проведение соревнований. В ташкентском филиале университета А. И. Герцена планируют открыть факультет адаптивного спорта.
Фото: Национальный паралимпийский комитет Узбекистана
Ассоциация адаптивного спорта вместе с Российским государственным педагогическим университетом имени А. И. Герцена разрабатывает научные методы подготовки спортсменов. В ташкентском филиале этого университета планируют открыть факультет адаптивного спорта. Об этом сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
Система получения квалификационных удостоверений для тренеров, работающих с параспортсменами, станет проще. Также будет легче пройти переподготовку.
Кроме того изменится и система отбора спортсменов в национальную сборную. Раньше туда попадали только победители республиканских соревнований. Теперь спортсменов с ограниченными возможностями будут отбирать по их результатам в выполнении спортивных нормативов.
Также меняются правила организации соревнований и тренировочных сборов. Теперь чемпионаты будут проходить по системе Олимпийских и Паралимпийских игр. Это значит, что вместе с основными соревнованиями будут проходить и турниры по параспорту. А тренировочные сборы станут общими для всех спортсменов.
За последние три года количество людей, занимающихся параспортом, выросло в четыре раза и превысило 7000 человек. Среди них 29% составляют женщины. Также стало больше спортивных секций для молодежи с ограниченными возможностями. Если раньше они были только в 33 школах, то теперь их уже 235.
В разных регионах страны работают 39 специализированных спортивных школ для параспортсменов.
Кроме того, каждый год более 100 спортсменов и тренеров проходят обучение за границей, чтобы повысить свою квалификацию.
Напомни, что в Узбекистане появится новая система соревнований по олимпийским видам спорта – «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Турниры будут проходить два раза в год в регионах, а лучших спортсменов будут награждать жильем и автомобилями.