Rossiya AQSH hukumat tuzilmalari va kompaniyalariga nodir metallarni qazib olish bo‘yicha loyihalarda hamkorlik qilishni taklif qilishga tayyor, dedi Rossiya prezidenti Vladimir Putin 24-fevral kuni kechqurun. Uning intervyusi rasshifrovkasi Kreml saytida e’lon qilingan. Janob Putin ta’kidlaganidek, Rossiyada “Ukrainadagidan ko‘ra ko‘proq resurslar mavjud”. Shu bilan birga, uning qo‘shimcha qilishicha, bu yetarlicha kapital talab qiladigan investitsiyalardir.
Shu kuni Vladimir Putin nodir metallarni qazib olish sanoatini rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi, unda u Rossiya Federatsiyasi nodir va nodir metallar sanoatining to‘liq siklini yo‘lga qo‘yishi, ularni qazib olish va qayta ishlashni ta’minlash, tayyor yuqori texnologiyali mahsulotlar ishlab chiqarishni ta’minlash kerakligini aytdi.
AQSH prezidenti Donald Tramp ham 24-fevral kuni AQSH Rossiyaning nodir yer metallari va boshqa qimmatbaho resurslarning “ulkan zaxiralari”dan manfaatdor ekanini aytdi. Janob Trampning ma’lum qilishicha, u Vladimir Putin bilan iqtisodiy rivojlanish bo‘yicha “yirik kelishuvlar”ni muhokama qilmoqda.
Dunyodagi nodir metallar zaxirasining 60 foizga yaqini va ularni ishlab chiqarishning 15 foizga yaqini Xitoy hissasiga to‘g‘ri keladi. Rosnedr ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya Federatsiyasida 2024-yil uchun noyob yer metallari zaxiralari 18 ta o‘rganilgan konlarda 28,7 million tonnani tashkil etadi. Bu jahon zaxirasining 20 foizini tashkil etadi. Biroq, Rossiyaning jahon bozoridagi qazib olish ulushi 1 foizdan oshmaydi va mamlakatda bunday metallarni qayta ishlash deyarli yo‘q.

Россия готова предложить американским правительственным структурам и компаниям сотрудничество в проектах по добыче редкоземельных металлов, сообщил вечером 24 февраля президент РФ Владимир Путин. Расшифровка его интервью опубликована на сайте Кремля. Как отметил господин Путин, у России «на порядок больше ресурсов подобного рода, чем на Украине». При этом, добавил он, это достаточно капиталоемкие инвестиции.
В тот же день Владимир Путин провел совещание по вопросам развития отрасли добычи редкоземельных металлов, где сообщил, что РФ предстоит наладить полный цикл индустрии редких и редкоземельных металлов, обеспечить их добычу и переработку вплоть до производства готовых высокотехнологичных товаров.
Президент США Дональд Трамп 24 февраля также заявил, что США заинтересованы в «огромных запасах» редкоземельных металлов России и других ценных ресурсах. Как сообщал господин Трамп, он обсуждает с Владимиром Путиным «крупные сделки» по экономическому развитию.
Около 60% мировых запасов редкоземельных металлов и около 15% их мирового производства приходится на Китай. По данным Роснедр, в РФ запасы редкоземельных металлов на 2024 год оценивались в 28,7 млн тонн на 18 разведанных месторождениях. Это 20% мировых запасов. Однако доля добычи России на мировом рынке не превышает 1%, а переработка таких металлов в стране практически отсутствует.