Davr Bank микроқарз тафсилотларини яширгани учун жаримага тортилди
Рақобатни ривожлантириш қўмитаси Davr Bankʼка молиявий жарима солди. Молия муассасаси мижозларга 50 млн сўмгача микроқарз таклиф қилган ҳолда, рекламаларда қўшимча шартлар ва муҳим тафсилотларни яширган.
Фото: Ижтимоий тармоқлар
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси ҳузуридаги ихтисослаштирилган комиссия Davr Bankʼка «Реклама тўғрисида»ги ва «Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги қонунлар талабларига риоя этмагани учун жарима қўллади.
Текширув давомида банк мижозларга 50 миллион сўмгача онлайн микрокредитлар таклиф этгани аниқланди. Кредитлаш муддати 60 ойгача бўлиб, фоиз ставкаси 43 фоизни ташкил этган. Бироқ рекламада микроқарз ҳақидаги тўлиқ маълумот, жумладан қўшимча шартлар ва муҳим тафсилотлар кўрсатилмаган.
Бундан ташқари, Тошкент шаҳрининг айрим туманларидаги LED-экранли реклама объектларида тадбиркорларга 24 фоиз эвазига 5 миллиард сўмгача кредит таклиф қилувчи банк рекламалари жойлаштирилган.
Кейинги таҳлиллар натижасида кредит асосий воситаларни сотиб олишга мўлжаллангани ва фоиз ставкаси аслида 32,99 фоизни ташкил этиши маълум бўлди.
Банкка аниқланган қоидабузарликларни бартараф этиш ва келгусида бундай ҳолатларнинг олдини олиш чоралари кўриш топширилди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Рақобат қўмитаси «Агробанк»нинг Навоий вилояти бошқармасига қарийб 2,1 миллиард сўмлик тендер савдоларини ўтказишда қонун ҳужжатларини бузганлиги учун чора кўрилгани ҳақида хабар берганди.

Специализированная комиссия, созданная при Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей, наложила штраф на банк «Давр» за несоблюдение требований законов «О рекламе» и «О защите прав потребителей».
В ходе проверки было обнаружено, что банк предлагал клиентам онлайн-микрокредиты на сумму до 50 миллионов сумов. Срок кредитования составлял до 60 месяцев, а процентная ставка — 43%. При этом в рекламе не была предоставлена полная информация о микрозайме, включая дополнительные условия и важные детали.
Кроме того, на рекламных объектах с LED-экранами в некоторых районах Ташкента была размещена реклама банка, предлагающая кредит для предпринимателей на сумму до 5 миллиардов сумов под 24%.
В ходе дальнейшего анализа выяснилось, что кредит предназначен для покупки основных средств, а процентная ставка составляет 32,99%.
Банку было предписано устранить выявленные нарушения и принять меры для предотвращения подобных случаев в будущем.
Напомним, что ранее Комитет по конкуренции сообщил о принятии мер в отношении Навоийского областного управления «Агробанка» за нарушение законодательства при проведении тендерных торгов почти на 2,1 млрд сумов.