AQSHda pandemiya boʻyicha hisobot eʼlon qilindi: Xoʻsh, “koronavirus” qayerdan kelib chiqqan?
AQSH Kongressi Vakillar palatasining Nazorat va hisobdorlik qoʻmitasi qoshidagi COVID-19 pandemiyasi oqibatlarini oʻrganish boʻyicha kichik qoʻmita, respublikachi Jeyms Komer rahbarligida, pandemiya toʻgʻrisidagi hisobotning yakuniy versiyasini taqdim etdi.
Foto: Vaziyatga oid / Aleks Kraus / Bloomberg
Hujjatda favqulodda vaziyat sharoitida AQSH hukumati tomonidan koʻrilgan choralar tahlil qilingan. Hisobotda ichki iqtisodiyot masalalari, jumladan, pandemiya davrida biznes va fuqarolarni moliyaviy qoʻllab-quvvatlash sohasida hukumat tomonidan yoʻl qoʻyilgan ehtimoliy qonunbuzarliklar koʻrib chiqiladi. Shuningdek, Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti (JSST) va Xitoy bilan munosabatlar tahlil qilinib, ilmiy faktlar va farazlar keltirilgan.
Uni toʻliq oʻqib chiqishingiz mumkin — mana bu yerda. Hisobotning umumiy hajmi 520 betni tashkil etadi. Quyida faqat asosiy xulosalarni sanab oʻtamiz (garchi siz hech qanday yangilik bilmasangiz ham):
• SARS-CoV-2 virusi tabiiy jarayonlar natijasida paydo boʻlmagan, balki Xitoyning Uxan shahridagi laboratoriyada yaratilgan. Entoni Fauci, Piter Dashak va boshqa olimlar hamda tibbiyot maʼmurlarining soʻroqlari asosida mualliflar “COVID-19 ni keltirib chiqaradigan SARS-CoV-2 virusi, ehtimol, laboratoriya yoki tadqiqot jarayonidagi baxtsiz hodisa natijasida paydo boʻlgan” degan xulosaga kelishgan.
• Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti pandemiya davrida oʻz vazifasini bajara olmadi va Xitoyning bosimiga boʻysundi.
• Pandemiya davrida ijtimoiy masofani saqlash talablari dalillar bilan asoslanmagan. Niqob taqish boʻyicha tavsiyalar bilan bogʻliq vaziyat ham xuddi shunday - ularning samaradorligi shubha uygʻotgan.
• Vaʼda qilinganiga qaramay, vaksinalar virus tarqalishining oldini ololmadi. Bundan tashqari, vaksinalar juda tez tasdiqlandi, bu esa Jo Bayden maʼmuriyati tomonidan tanqidga uchradi.
• Amerikalik soliq toʻlovchilar ushbu virusni ishlab chiqishni patogenlarni kuchaytirish boʻyicha xavfli tajribalar, yaʼni “gain-of-function” tadqiqotlari davomida moliyalashtirgan.

В США опубликовали доклад по пандемии: Так где зародился «коронавирус»?
Подкомитет по изучению последствий пандемии COVID-19, находящийся в ведении Комитета по надзору и подотчётности Палаты представителей Конгресса США, возглавляемого республиканцем Джеймсом Комером, представил итоговую версию отчёта о пандемии.
Фото: Ситуативное / Alex Kraus / Bloomberg
В документе проводится анализ мер, предпринятых американскими властями в условиях чрезвычайного положения. В отчёте рассматриваются вопросы внутренней экономики, включая возможные нарушения со стороны правительства в сфере финансовой поддержки бизнеса и граждан в период пандемии. Также анализируются отношения с Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) и Китаем, а также приводятся научные факты и гипотезы.
Вы можете прочитать его целиком — здесь. Всего в докладе 520 страниц. Ниже перечислим лишь основные тезисы (хотя ничего нового вы скорее всего не узнаете):
• Вирус SARS-CoV-2 возник не в результате естественных процессов, а был создан в лаборатории в китайском городе Ухань. На основании допросов Энтони Фаучи, Питера Дашака и других ученых и медицинских администраторов авторы приходят к выводу, что «SARS-CoV-2, вирус, вызывающий COVID-19, скорее всего, появился в результате лабораторного или исследовательского несчастного случая».
• Всемирная организация здравоохранения не справилась со своими обязанностями во время пандемии и поддалась давлению со стороны Китая.
• Требования о соблюдении социальной дистанции во время пандемии не были подкреплены доказательствами. Аналогичная ситуация с рекомендациями носить маски — их эффективность также вызывала сомнения.
• Вакцины не смогли предотвратить распространение вируса, хотя это и было обещано. Более того, вакцины были одобрены слишком быстро, что вызвало критику со стороны администрации Джо Байдена.
• Американские налогоплательщики фактически профинансировали разработку этого вируса в ходе опасных экспериментов по усилению патогенов, так называемых исследований gain-of-function.