Qirgʻiziston Tabiat vazirligi sobiq rahbari mansab vakolatlarini suiisteʼmol qilish va budjet mablagʻlarini oʻzlashtirishda aybdor deb topildi. U bilan birga uning oʻgʻli ham oʻta yirik miqdordagi firibgarlik uchun sakkiz yillik qamoq jazosiga hukm qilingan.
Foto: kloop.kg
Bishkekning Pervomayskiy tuman sudi Qirgʻizistonning sobiq tabiiy resurslar, ekologiya va texnik nazorat vaziri Dinara Kutmanovaga nisbatan hukm chiqarib, uni mansab vakolatini suiisteʼmol qilganlikda aybdor deb topdi. Sud matbuot xizmatiga tayanib, 24.kg xabar berishicha, sobiq amaldor sakkiz yilga ozodlikdan mahrum etilgan va uch yilga davlat lavozimlarida ishlash huquqidan mahrum qilingan.
Undan tashqari, uning oʻgʻli Kemelbek Qutmanov ham sudlanuvchilar kursisida oʻtirgan. Sud uni juda koʻp miqdordagi firibgarlikda aybdor deb topdi va xuddi shunday muddat - sakkiz yilga ozodlikdan mahrum qildi. Bundan tashqari, unga uch yil davomida tadbirkorlik faoliyati bilan shugʻullanish taqiqlandi.
Shuningdek, sud ikkala mahkumning mol-mulkini musodara qilishga qaror qildi.
Dinara Qutmanovaning hibsga olingani haqida 2023-yil iyul oyida maʼlum boʻlgan edi. Milliy xavfsizlik davlat qoʻmitasi (MXDQ) maʼlumotlariga koʻra, u Tabiatni muhofaza qilish vazirligidagi budjet mablagʻlarini noqonuniy oʻzlashtirish bilan bogʻliq korrupsiya sxemalarining asosiy ishtirokchisi boʻlgan. Xususan, tergov faqatgina maxsus kiyimlarning davlat xaridlari bilan bogʻliq bitta epizodda uning oilasi 23 million somdan ortiq (taxminan 263 ming dollar) mablagʻni noqonuniy oʻzlashtirganini aniqladi.
Bundan tashqari, Qutmanova oʻz qarindoshlari, jumladan, oʻgʻlini ham jinoiy faoliyatga jalb qilgan. Kemelbek Qutmanov Turkiyaga ketishga ulgurgan, biroq keyinchalik ikki davlat maxsus xizmatlari koʻmagida Qirgʻizistonga ekstraditsiya qilingan.

В Бишкеке бывшего министра Динару Кутманову приговорили к восьми годам колонии за злоупотребление должностным положением
Экс-глава Минприроды Кыргызстана признана виновной в злоупотреблении должностными полномочиями и присвоении бюджетных средств. Вместе с ней осужден её сын, также получивший восьмилетний срок за мошенничество в особо крупном размере.
Фото: kloop.kg
Первомайский районный суд Бишкека вынес приговор бывшему министру природных ресурсов, экологии и технического надзора Кыргызстана Динаре Кутмановой, признав её виновной в злоупотреблении должностным положением. Как сообщает 24.kg со ссылкой на пресс-службу суда, экс-чиновница получила восемь лет тюремного заключения и на три года лишена права занимать государственные должности.
Кроме неё на скамье подсудимых оказался её сын Кемелбек Кутманов. Суд признал его виновным в мошенничестве в особо крупном размере и назначил аналогичный срок – восемь лет лишения свободы. Помимо этого, ему запрещено заниматься предпринимательской деятельностью в течение трёх лет.
Также суд постановил конфисковать имущество обоих осуждённых.
О задержании Динары Кутмановой стало известно в июле 2023 года. По данным Госкомитета нацбезопасности (ГКНБ), она была ключевой фигурой коррупционных схем в Минприроды, связанных с незаконным присвоением бюджетных средств. В частности, следствие установило, что только в одном эпизоде, связанном с госзакупками спецодежды, её семья незаконно присвоила более 23 миллионов сомов (около 263 тысяч долларов).
Кроме того, Кутманова привлекла к преступной деятельности своих родственников, включая сына. Кемелбек Кутманов успел уехать в Турцию, однако позже был экстрадирован в Кыргызстан при содействии спецслужб обеих стран.