Oʻzbekistonda oʻtgan yanvar oyi issiq va quruq keldi — Oʻzgidromet
Oʻzbekistonda oʻtgan yanvar oyi qish mavsumining eng sovuq oyi unvonini oqlamadi va nisbatan iliq boʻldi. “Oʻzgidromet” xabariga koʻra, oʻrtacha oylik havo harorati meʼyordan 0,5−1 darajaga yuqori boʻldi. Yogʻingarchilik meʼyorning 50 foizidan kam boʻldi, bu esa 2025-yil yanvarini soʻnggi yillardagi eng qurgʻoqchil oylardan biriga aylantiradi.
Foto: “Взгляд.uz”
Oʻzbekistonda oʻtgan yanvar oyi qish mavsumining eng sovuq oyi nomini oqlamadi va ancha iliq boʻldi, deya xabar bermoqda Oʻzgidromet.
Oʻzgidrometning iqlim sharhiga koʻra, oyning birinchi va uchinchi oʻn kunliklari sovuq toʻlqinlar bilan birga keldi, bunda harorat meʼyordan 2−3 darajaga pasaydi, 23−24-yanvar kunlari esa 4−5 darajaga pasaydi. Biroq ikkinchi oʻn kunlik sezilarli darajada iliq boʻlib, meʼyordan 1−3 darajaga koʻp boʻldi.
Eng sovuq kechalarda harorat −3...−8 darajagacha, shimolda −9...−14 darajagacha pasaygan. Shu bilan birga, eng issiq kunlarda havo +11...+16 darajagacha, mamlakat janubida baʼzi joylarda +17...+19 darajagacha isidi.
“Joriy yilning yanvar oyi sovuqroq boʻlgan 2024-yilning dekabriga qaraganda iliqroq boʻldi. Biroq u 2008-yildan keyin asrning ikkinchi eng sovuq yanvari sifatida tarixga kirgan 2023-yil yanvaridek sovuq boʻlmagan. Boshqa tomondan, u meteorologik kuzatuvlar tarixidagi eng issiq yanvar oyi uchligiga kirgan 2024-yil yanvaridagi harorat rekordlariga erisha olmadi,” - deydi Oʻzgidromet mutaxassislari.
Yogʻingarchilik yetishmasligi va kam qorli qish
Oʻtgan oy nafaqat iliq, balki qurgʻoqchil ham boʻldi. Yogʻingarchilik iqlimiy meʼyorning 50 foizidan kam boʻldi. Eng quruq hududlar Xorazm viloyati, Qoraqalpogʻiston janubi, Fargʻona vodiysi, shuningdek, Buxoro va Navoiy viloyatlarining katta qismi boʻlib, ularda yogʻingarchilik miqdori meʼyorning 20 foizidan oshmadi.
Surxondaryo viloyati va Qoraqalpogʻiston shimolidagi ayrim hududlarda yogʻingarchilik meʼyor atrofida yoki meʼyordan koʻp boʻlgani bundan mustasno. Shu bilan birga, tekisliklarda yogʻingarchilik asosan yomgʻir koʻrinishida boʻlgan.
Mamlakatning ayrim hududlarida qor baribir paydo boʻldi, lekin qisqa muddatga (1−2 kun) va uning balandligi 0,5−3 sm dan oshmadi. Togʻli hududlarda qor qoplamining toʻplanishi kuzatildi, ammo uning miqdori koʻp yillik qiymatlardan va oʻtgan yilgi maʼlumotlardan past boʻldi. Yanvar oyi oxirida togʻlarda qor zaxiralari meʼyorning atigi 50−70 foizini, Qamchiq dovoni hududida esa atigi 40 foizini tashkil etgan. Faqat Toshkent viloyati Boʻstonliq tumanining oʻrta togʻli hududlarida qor qoplami oʻrtacha koʻp yillik koʻrsatkichlarga toʻgʻri keldi.
Tez-tez tuman tushishi va noqulay ob-havo sharoiti
Kam yogʻingarchilikdan tashqari, yanvar oyi tez-tez tuman tushishi bilan ham ajralib turdi, bu esa ayrim hududlarda koʻrish masofasini 50−500 metrgacha pasaytirdi, bu esa yoʻllardagi vaziyatni murakkablashtirishi mumkin edi.

Минувший январь в Узбекистане оказался тёплым и засушливым — Узгидромет
Минувший январь в Узбекистане не оправдал звание самого холодного месяца зимнего сезона и оказался относительно тёплым. По данным Узгидромета, среднемесячная температура воздуха была на 0,5−1 градус выше нормы. Осадков же выпало менее 50% от нормы, что делает январь 2025 года одним из самых засушливых за последние годы.
Прошедший январь в Узбекистане не оправдал звание самого холодного месяца зимнего сезона и был довольно тёплым, сообщает Узгидромет.
По климатическому обзору Узгидромета, первая и третья декады месяца сопровождались волнами холода, когда температура снижалась на 2−3 градуса ниже нормы, а 23−24 января падала на 4−5 градусов. Однако вторая декада была значительно теплее, с превышением нормы на 1−3 градуса.
В самые холодные ночи температура опускалась до −3…−8 градусов, на севере — до −9…−14 градусов. В то же время в наиболее тёплые дни воздух прогревался до +11…+16 градусов, а на юге страны местами до +17…+19 градусов.
«Январь этого года оказался теплее, чем декабрь 2024-го, когда морозы были более суровыми. Однако он не был таким холодным, как январь 2023 года, вошедший в историю как второй самый морозный январь века после 2008 года. С другой стороны, он не достиг температурных рекордов января 2024 года, который попал в тройку самых тёплых январей за всю историю метеонаблюдений», — отмечают специалисты Узгидромета.
Дефицит осадков и малоснежная зима
Прошедший месяц оказался не только тёплым, но и засушливым. Осадков выпало менее 50% от климатической нормы. Наиболее сухими регионами стали Хорезмская область, юг Каракалпакстана, Ферганская долина, а также большая часть Бухарской и Навоийской областей, где количество осадков не превышало 20% от нормы.
Исключением стали отдельные районы Сурхандарьинской области и север Каракалпакстана, где осадки выпали в пределах или выше нормы. При этом на равнинах осадки в основном выпадали в виде дождя.
В отдельных районах страны снег всё же появлялся, но лишь кратковременно (1−2 дня), а его высота не превышала 0,5−3 см. В горных районах наблюдалось накопление снежного покрова, но его количество оказалось ниже многолетних значений и данных прошлого года. На конец января запасы снега в горах составляли всего 50−70% от нормы, а в районе перевала Камчик — лишь 40%. Лишь в среднегорных районах Бостанлыкского района Ташкентской области снежный покров соответствовал среднемноголетним показателям.
Частые туманы и неблагоприятные погодные условия
Кроме низкого количества осадков, январь также отметился частыми туманами, которые в отдельных регионах снижали видимость до 50−500 метров, что могло осложнять дорожную обстановку.