Matbuot anjumanida vazirlik vakilining ta’kidlashicha, 12 ballik tizim faqatgina YHXB xodimlari tomonidan tuzilgan bayonnomalar asosida hisoblanadi. Ko‘cha kameralari va radarlar tomonidan qayd etilgan qoidabuzarliklar jarima ballari hisoblanmaydi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 21-fevral kuni tegishli qonun bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi va Jinoyat kodeksiga tegishli o‘zgartirishlar kiritilgandi.
Agar yil davomida to‘plangan jarima ballari 12 balldan oshsa, qo‘shimcha jazo tariqasida haydovchi oxirgi qoidabuzarlik uchun transport vositalarini boshqarish huquqidan belgilangan tartibda mahrum qilinadi. Belgilanishicha, bunday huquqdan mahrum qilish muddati 6 oydan kam bo‘lishi mumkin emas.

25 февраля в АИМК началась пресс-конференция с участием руководства Государственной службы безопасности дорожного движения МВД.
На пресс-конференции представитель министерства отметил, что 12-балльная система рассчитывается исключительно на основании протоколов, составленных сотрудниками ГИБДД. Нарушения, зафиксированные уличными камерами и радарами, не влекут начисления штрафных баллов.
Напомним, 21 февраля текущего года соответствующим законом были внесены соответствующие изменения в Кодекс об административной и уголовной ответственности.
Если в течение года накопленные штрафные баллы превысят 12 баллов, в качестве дополнительного наказания водитель будет лишен права управления транспортными средствами в установленном порядке за последнее правонарушение. Установлено, что срок лишения такого права не может быть менее 6 месяцев.