«Эмми-2024» мукофоти ғолиблари эълон қилинди
16 сентябрга ўтар кечаси асосий телевизион мукофот — «Эмми-2024»ни топшириш маросими бўлиб ўтди. FX ва Hulu компанияларининг «Шогун» лойиҳаси маросимда 14 та мукофотни қўлга киритиб, битта шоу учун «Эмми» рекордини ўрнатди ва асосий тоифаларда яна тўртта ҳайкалчани қўлга киритди.
Фото: JIM RUYMEN/LEGION MEDIA
16 сентябрга ўтар кечаси «Эмми-2024» маросимининг асосий қисми бўлиб ўтди. Маросимда ўтган йилнинг энг яхши телелойиҳалари эътироф этилди. 2024 йилда ФХ ва Ҳулуъдан «Шогун» бош ғолиб бўлди.
Сериал тўртта мукофотга сазовор бўлди — энг яхши драматик сериал, энг яхши эркак ва аёл роли, шунингдек, энг яхши драма режиссёри учун. Уларга яна Creative Arts Emmyдаги 14 та мукофот қўшилди, бу эса сериални 18 та ғалаба билан бу йилги мутлақ рекордчига айлантирди.
Фото: кадр из сериала «Сегун»/FX
«Шогун» — 18 ғалаба
«Шогун» драматик сериали 2024 йилда турли тоифаларда 25 та номинацияни қўлга киритиб, «Эмми» мукофотининг ғолиби бўлди. Hulu стриминг хизматининг ушбу лойиҳаси Жеймс Клавеллнинг шу номдаги тарихий романининг иккинчи экранлаштириши ҳисобланади. Биринчи версия 1980 йилда суратга олинган эди.
Сериал воқеалари XVII аср бошларида Японияда кечади. Бош қаҳрамон — инглиз штурмани Жон Блекторн (Космо Жарвис ижросида). Кемаси ҳалокатга учраганда у мўъжизавий тарзда ўлимдан қутулади ва европаликлар учун ёпиқ бўлган мамлакатга тушиб қолади. Бу ерда у асирликдан Хироюки Санада ижро этган самурай Ёси Торанаганинг энг яқин сафдошига айланиш йўлини босиб ўтиши керак бўлади.
Дастлаб сериал мини-сериал сифатида режалаштирилган эди, аммо 2018 йилдаги муваффақиятли дебютидан ва юқори рейтингларидан сўнг, уни яна икки мавсумга узайтиришга қарор қилинди. Танқидчилар «Сёгун»ни кўлами жиҳатидан «Тахтлар ўйини» билан таққослашмоқда. Ушбу лойиҳа қисман япон тилида суратга олинган ва «Эмми» мукофотига номзод бўлган биринчи сериал бўлди.
Фото: Кадр из сериала «Медведь»
«Айиқ» — 11 ғалаба
«Айиқ» сериали комедия лойиҳалари орасида «Эмми» мукофотига номзодлар сони бўйича рекорд ўрнатди. Бу йил у 23 та тоифада номзод бўлди. Шунга қарамай, шоу мухлислари унинг сюжети комедия жанридан узоқлиги ва ҳар доим ҳам кулгига сабаб бўлмаслигини таъкидлади.
Сериалнинг бош қаҳрамони Кармен «Карми» Берзатто — юқори савияли ресторанда ишлайдиган истеъдодли ёш ошпаз. Сюжетга кўра, у акасидан қолган оилавий ресторанни бошқариш учун ўз она шаҳри Чикагога қайтишга мажбур бўлади.
«Айиқ» ижодкорлари учун бу 2024 йилда «Эмми» мукофотидаги иккинчи муваффақият бўлди. Январь ойида Ҳулу лойиҳаси 10 та ғалаба қозониб, мукофотлар сони бўйича етакчиликни эгаллади.
Бу сафар сериал 11 та мукофотни қўлга киритиб, ўз рекордини янгилади. Улардан тўрттаси прайм-тайм «Эмми» мукофоти доирасида: комедия сериалидаги энг яхши эркак роли учун (Жереми Аллен Уайт), комедия сериалидаги энг яхши эркак иккинчи даражали роли учун (Эбон Мосс-Бакрак), комедия сериалидаги энг яхши аёл иккинчи даражали роли учун (Лиза Колон-Заяс) ва энг яхши комедия режиссёри учун.
Фото: кадр из сериала «Олененок»
«Буғуча» — 6 ғалаба
2024 йилнинг энг яхши сериалларидан бири «Буғуча» апрель ойида Netflixʼда намойиш этилди. У ушбу лойиҳада бош ролни ижро этган комедиячи ва сценарий муаллифи Ричард Гедднинг ҳақиқий ҳаётий ҳикоясига асосланган.
Донни Данн Лондонга стендап-артист сифатида муваффақиятли карьера қуриш орзусида келади. Бироқ, узоқ вақт давомида унинг уринишлари натижа бермайди ва у маҳаллий пабда вақтинча бармен бўлиб ишлашга қарор қилади. Бир куни ресторанга йиғлаб кирган Марта Доннининг эътиборини тортади. Унга ачингани учун чой таклиф қилади ва бу танишув кутилмаган оқибатларга олиб келади — Марта эркакка обсессив равишда боғланиб қолади ва уни таъқиб қила бошлайди.
Экранга чиқарилгандан сўнг, сериал ҳақиқий хитга айланди. Rotten Tomatoes сайтида у 98% ижобий шарҳларни тўплади ва намойиш этилганидан кейин икки ҳафта ичида кўришлар сони 13 миллиондан ошди.
«Эмми» прайм-тайм мукофотида Америка телевидение академияси лойиҳани тўртта мукофот билан тақдирлади: энг яхши мини-сериал, мини-сериалдаги энг яхши эркак роли (Ричард Гедд), мини-сериалдаги энг яхши иккинчи даражали аёл роли (Жессика Ганнинг) ва мини-сериалнинг энг яхши сценарийси учун. Emmy Creative Arts Emmy мукофотида «Буғуча»нинг умумий ғалабалари сони олтитага етди.
Мукофотнинг барча номинациялари қуйида келтирилган:
• Энг яхши драматик сериал: «Шогун»;
• Драматик сериалдаги энг яхши актриса: Анна Саваи — «Шогун»;
• Драматик сериалдаги энг яхши актёр: Хироюки Санада — «Шогун»;
• Драматик сериалда иккинчи даражали энг яхши актриса: Элизабет Дебики — «Тож»;
• Драматик сериалда иккинчи даражали энг яхши актёр: Билли Крудап — «Эрталабки шоу»;
• Энг яхши комедик сериал: «Айёрликлар»;
• Комедик сериалдаги энг яхши актриса: Жин Смарт — «Айёрликлар»;
• Комедик сериалдаги энг яхши актёр: Жереми Аллен Уайт — «Айиқ»;
• Комедик сериалда иккинчи даражали энг яхши актриса: Лайза Колон-Заяс — «Айиқ»;
• Комедик сериалда иккинчи даражали энг яхши актёр: Эбон Мосс-Бакрак — «Айиқ»;
• Энг яхши мини-сериал: «Буғуча»;
• Мини-сериал/антология/телефильмдаги энг яхши актриса: Жоди Фостер — «Ҳақиқий детектив: Тун мамлакати»;
• Мини-сериал/антология/телефильмдаги энг яхши актёр: Ричард Гедд — «Буғуча»;
• Мини-сериал/антология/телефильмда иккинчи даражали энг яхши актриса: Жессика Ганнинг — «Буғуча»;
• Мини-сериал/антология/телефильмда иккинчи даражали энг яхши актёр: Ламорн Моррис — «Фарго»;
• Драматик сериалнинг энг яхши режиссёри: Фредерик И. О. Той — «Шогун»;
• Драматик сериалдаги энг яхши сценарий: Уилл Смит — «Секин отлар»;
• Комедик сериалнинг энг яхши режиссёри: Кристофер Сторер — «Айиқ»;
• Комедик сериалдаги энг яхши сценарий: Лучия Анелло, Пол В. Даунс, Жен Статски — «Айёрликлар»;
• Мини-сериал/антология/телефильмнинг энг яхши режиссёри: Стивен Зеллиан — «Рипли»;
• Мини-сериал/антология/телефильмнинг энг яхши сценарийси: Ричард Гедд — «Буғуча»;
• Энг яхши реалити-шоу (мусобақа): «Хоинлар»;
• Энг яхши кўнгилочар лойиҳа (жонли эфир): «Оскар» мукофотининг 96-маросими.
«Эмми» — АҚШда топшириладиган халқаро телевизион мукофот. «Эмми» «Оскар» (кино учун), «Гремми» (мусиқа учун) ва «Тони» (театр учун) мукофотларининг телевизион эквиваленти ҳисобланади.

Ночью, 16 сентября состоялась основная часть церемонии «Эмми-2024». На церемонии отметили лучшие телепроекты последнего года. Главным лауреатом в 2024 году стал «Сегун» от FX и Hulu.
Сериал получил четыре награды — как лучший драматический сериал, за лучшие мужскую и женскую роли, а также за лучшую режиссуру драмы. К ним прибавились еще 14 премий «Сегуна» на Creative Arts Emmy, что сделало сериал абсолютным рекордсменом этого года с 18 победами.
Фото: кадр из сериала «Сегун»/FX
«Сегун» — 18 побед
Драматический сериал «Сегун» стал триумфатором премии «Эмми» в 2024 году, получив 25 номинаций в различных категориях. Этот проект от стримингового сервиса Hulu является второй экранизацией одноимённого исторического романа Джеймса Клавелла. Первая версия вышла в 1980 году.
Действие сериала разворачивается в Японии начала XVII века. Главный герой — английский штурман Джон Блэкторн в исполнении Космо Джарвиса. Во время крушения он чудом избегает гибели и попадает в закрытую для европейцев страну. Здесь ему предстоит пройти путь от пленника до ближайшего соратника самурая Еси Торанаги, которого играет Хироюки Санада.
Изначально сериал задумывался как мини-сериал, но после успешного дебюта в 2018 году и впечатляющих рейтингов его было решено продлить ещё на два сезона. Критики сравнивают «Сегуна» по масштабу с «Игрой престолов». Этот проект стал первым сериалом, снятым частично на японском языке и номинированным на премьерную премию «Эмми».
Фото: Кадр из сериала «Медведь»
«Медведь» — 11 побед
Сериал «Медведь» установил рекорд по числу номинаций на премию «Эмми» среди комедийных проектов. В этом году он был представлен в 23 категориях. Несмотря на это, поклонники шоу отмечали, что его сюжет далёк от комедийного жанра и не всегда вызывает смех.
Главный герой сериала — Кармен «Карми» Берзатто, блестящий молодой шеф-повар, который работал в ресторане высокой кухни. По сюжету он вынужден вернуться в родной Чикаго, чтобы управлять семейным рестораном, который достался ему от брата.
Для создателей «Медведя» это уже второй успех на «Эмми» в 2024 году. В январе проект от Hulu стал лидером по числу полученных наград, одержав 10 побед.
На этот раз сериал побил свой рекорд, получив 11 наград, четыре из которых в рамках прайм-таймовой «Эмми»: за лучшую мужскую роль в комедийном сериале (Джереми Аллен Уайт), за лучшую мужскую второстепенную роль в комедийном сериале (Эбон Мосс-Бакрак), за лучшую женскую второстепенную роль в комедийном сериале (Лиза Колон-Зайас) и за лучшую режиссуру комедии.
Фото: кадр из сериала «Олененок»
«Олененок» — 6 побед
Один из лучших сериалов 2024 года «Оленёнок» вышел на Netflix в апреле. Он основан на реальной истории комика и сценариста Ричарда Гэдда, который также сыграл главную роль в этом проекте.
Донни Данн приезжает в Лондон, мечтая построить успешную карьеру стендап-артиста. Однако долгое время его попытки не увенчиваются успехом, и он решает временно устроиться барменом в местный паб. Однажды в заведение заходит Марта — заплаканная женщина, которая привлекает внимание Донни. Из жалости он предлагает ей чай, и это знакомство перерастает в нечто большее — Марта становится одержима мужчиной и начинает его преследовать.
После выхода сериал стал настоящим хитом. На сайте-агрегаторе Rotten Tomatoes он собрал 98% одобрительных отзывов, а количество просмотров за две недели с момента релиза превысило 13 миллионов.
На прайм-таймовой премии «Эмми» Американская телевизионная академия отметила проект четырьмя наградами: за лучший мини-сериал, лучшую мужскую роль в мини-сериале (Ричард Гэдд), лучшую второстепенную женскую роль в мини-сериале (Джессика Ганнинг) и лучший сценарий мини-сериала. А общее число побед «Оленёнка» на Emmy Creative Arts Emmy составило шесть.
Все награды премии представлены ниже:
• Лучший драматический сериал: «Сегун»;
• Лучшая актриса в драматическом сериале: Анна Саваи — «Сегун»;
• Лучший актер в драматическом сериале: Хироюки Санада — «Сегун»;
• Лучшая актриса второго плана в драматическом сериале: Элизабет Дебики — «Корона»;
• Лучший актер второго плана в драматическом сериале: Билли Крудап — «Утреннее шоу»;
• Лучший комедийный сериал: «Хитрости»;
• Лучшая актриса в комедийном сериале: Джин Смарт — «Хитрости»;
• Лучший актер в комедийном сериале: Джереми Аллен Уайт — «Медведь»;
• Лучшая актриса второго плана в комедийном сериале: Лайза Колон-Зайас — «Медведь»;
• Лучший актер второго плана в комедийном сериале: Эбон Мосс-Бакрак — «Медведь»;
• Лучший мини-сериал: «Олененок»;
• Лучшая актриса в мини-сериале/антологии/телефильме: Джоди Фостер — «Настоящий детектив: Страна ночи»;
• Лучший актер в мини-сериале/антологии/телефильме: Ричард Гэдд — «Олененок»;
• Лучшая актриса второго плана в мини-сериале/антологии/телефильме: Джессика Ганнинг — «Олененок»;
• Лучший актер второго плана в мини-сериале/антологии/телефильме: Ламорн Моррис — «Фарго»;
• Лучшая режиссура драматического сериала: Фредерик И. О. Той — «Сегун»;
• Лучший сценарий в драматическом сериале: Уилл Смит — «Медленные лошади»;
• Лучшая режиссура комедийного сериала: Кристофер Сторер — «Медведь»;
• Лучший сценарий в комедийном сериале: Лючия Аньелло, Пол В. Даунс, Джен Статски — «Хитрости»;
• Лучшая режиссура мини-сериала/ антологии/телефильма: Стивен Зеллиан — «Рипли»;
• Лучший сценарий мини-сериала/антологии/телефильма: Ричард Гэдд — «Олененок»;
• Лучшее реалити-шоу (соревнование): «Предатели»;
• Лучший развлекательный проект (прямой эфир): «96-я церемония вручения премии „Оскар“».
«Эмми» — международная телевизионная награда, вручаемая в США. «Эмми» считается телевизионным эквивалентом «Оскара» (для кино), премии «Грэмми» (для музыки) и премии «Тони» (для театра).